Tvrz Orlice u Letohradu

Východní Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 25. 9. 2015
Tvrz Orlice

Lokalita: Letohrad, východní Čechy

 

Druh zábavy: prohlídka tvrze, expozice vycpaných zvířat, dětské hřiště

 

Doporučený věk dětí: 3+


Tvrz Orlice se nachází na okraji města Letohradu ve Východních Čechách. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely.

V roce 2008 tvrz Orlici zakoupila společnost EYWAN s.r.o., která zahájila práce pro obnovu celého areálu. V roce 2012 tak vznikl na východě Čech nový turistický cíl, který návštěvníkům nabízí nejen prohlídku opravené tvrze s originálním gotickým a renesančním sklepením, sbírkou zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnou a dalšími expozicemi, ale i restauraci, středověkou krčmu a ubytování v moderním **** hotelu s wellness studiem a konferenčním sálem. 

V tvrzi si můžeme vybrat ze tří okruhů. První trasa A nás provede historickými místnostmi a sklepením se sbírkami zbraní, loveckých trofejí, cínového nádobí a historickou kuchyní. Druhá trasa B je vedena prostory druhého a třetího nadzemního patra tvrze, kde spatříme např. originální figurální sgrafita z 16. století a historickou knihtiskařskou dílnu. Pro menší děti je především zajímavá trasa C - “Kouzelný les” - expozice vycpaných zvířat ČR.

Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance a baroka je kulturní památkou. Restaurace na tvrzi s krytým posezením na hradbách (v letní sezóně) je otevřena denně. Kamenná bašta na nádvoří umožňuje i konání kulturních akcí. Velkým lákadlem pro děti je dětské hřiště s lanovkou a prolézacím hradem, na nádvoří voliéry výra a nosála. Okolí tvrze je vhodné pro cykloturistiku i lyžování. Areál tvrze s hotelem leží v krásné podorlické krajině.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum řemesel Letohrad

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.tvrzorlice.cz

Mohlo by vás zajímat

Muzeum řemesel Letohrad
Muzeum řemesel Letohrad

Lokalita: Letohrad, východní Čechy

 

Druh zábavy: muzeum řemesel, dílny, akce pro děti

 

Doporučený věk dětí: 3+

Dolní Morava - Bobová dráha
Dolní Morava - Bobová dráha

Lokalita: Dolní Morava, východní Čechy

 

Druh zábavy: bobová dráha

 

Doporučený věk dětí: 1+

Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí
Městské muzeum Česká Třebová

Lokalita: Česká Třebová, východní Čechy

 

Druh zábavy: muzeum věnované železnici, vozům Velorex, vynálezci leteckých strojů Františku Formánkovi a neuskutečněnému projektu vodního díla, model nádraží v České Třebové, promítání filmů

 

Doporučený věk dětí: 3+