Městské muzeum a galerie Hlinsko - stálé expozice

Východní Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 23. 4. 2014
Městské muzeum a galerie Hlinsko - stálé expozice

Lokalita: Hlinsko, východní Čechy

 

Druh zábavy: historická expozice, textilní expozice, národopisná expozice, zaniklá řemesla, Pamětní síň hlineckého sochaře Karla Lidického, obrazy malířů Hlinecka, sezónní výstava Výtvarné Hlinecko doplněná autorskými a tématickými expozicemi

 

Doporučený věk dětí: 5+


Hlinecké muzeum vzniklo roku 1874 a patří k nejstarším v Čechách, sběrným programem jako první okresní muzeum.

První úvahy o založení samostatné obrazové galerie se začaly objevovat v roce 1960. Bylo vytvořeno a předloženo několik návrhů. Ani jeden nebyl přijat. Po skončení prvního ročníku Výtvarného Hlinecka  hlinecký rodák - akademický sochař Karel Lidický  muzeu daroval sádrovou plastiku Mistra Jana Husa do nově zbudované galerie. Muzejní galerie byla zpřístupněna 1. října 1960.  Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Národní galerií v Praze v letních měsících pořádá pravidelné výstavy  s názvem Výtvarné Hlinecko.

 

Stálé expozice muzea

Historická expozice

nejstarších dějin představuje vývoj společnosti na Hlinecku od nejstarších  zmínek o osídlení oblasti až do konce 19. století, kdy se město stalo sídlem okresního zastupitelstva se starostou Karlem Adámek. Kulturní úroveň Hlinska je úzce spojena se vznikem a rozvojem spolkové činnosti, ke které přispěli i učitelé hlineckých škol, s připomenutím působení Karla  Václava Raise.

Textilní expozice

Textilní výroba má na Hlinecku velkou tradici. Odedávna zde byla rozšířena výroba plátna spojená s pěstováním lnu.

Samostatný kroj se na Hlinecku nevytvořil, ale mezi krojové zvláštnosti patřil kanafas. K nejzajímavějším součástem  obleku patřily bílé vyšívané uzlíčkové čepce, barevné vlněné šátky či plachetky a žinylkové  šály. Nejnádhernějším a nejtypičtějším kusem mužského kroje byly dlouhé, bílé vyšívané kožichy – chlouba kraje.

Samostatnou součást této expozice tvoří starobylá technika tisku -  modrotisk,  žinylková výroba, zpracování vlasů a výroba hřebenů.

Národopisná expozice

ukazuje život venkovského lidu a prostředí, ve kterém žil. Jako protiklad slouží zařízený měšťanský čili panský pokoj.

Zaniklá řemesla

K nejstarším řemeslům na Hlinecku patřilo hrnčířství. Bohatá ložiska  kvalitního jílu poskytovala hrnčířům výbornou surovinu. Hrnčíři byli sdruženi v samostatný cech a řídili se přípisem majestátu z roku 1488.

K nejpůvabnějším exponátům muzea bezpochyby patří výrobky skelných hutí. Sklářství  na Vysočině vyrůstalo z dostatku dřeva, vodní energie a levné pracovní síly.  Početně jsou nejvíce zastoupeny výrobky Mílovské skelné huti a Mariánské skelné huti.

Rozvinutá výroba dřevěného nářadí vytvářela optimální podmínky pro vznik hračkářství. Na konci 19. století se střediskovými obcemi výroby hraček staly Krouna a Dědová. V další části expozice  nechybí výrobky současných hračkářů, zvláště z dílny Bukáčkových z Krouny, kteří navazují na tradiční výrobu hraček.

Expozice je doplněna výrobky železných hutí, sirkáren a ukázkami tvorby  řezbářské dovednosti našich předků.

 

Stálé expozice v galerii

Na sklonku roku 2004 došlo k reinstalaci Pamětní síně hlineckého rodáka, sochaře Karla Lidického, trvající bez větších změn od roku 1982.  V expozici je ponechán reprezentativní soubor Lidického plastik vhodně skloubený s tvorbou malířů Hlinecka. Nechybějí obrazy od Oldřicha Blažíčka, Františka Kavána, Gustava Macouna, Ludvíka Kuby, Karla Beneše, Rudolfa Hanycha, Jaroslava Sodomky, Jaroslava Polanského, Karla Wagnera, Jaromíra Trojana, Bohumíra Komínka, Jiřího Zemana, Jiřího Vaňka a Miroslavy Zychové. 

V letních měsících, po dobu konání Výtvarného Hlinecka, nabízí stálá expozice galerie své prostory k pořádání autorských a tématických výstav výtvarného umění.

V galerii se nachází i ručně vyřezávaný Hegrův Vysočinský betlém. Je považován za jeden z nejlepších  v současnosti vytvořených betlémů vůbec.  A tento jedinečný skvost Mistr Jindřich Hegr v září roku 2012 daroval hlinecké městské galerii. Zde je trvale vystaven a obdivován návštěvníky bez rozdílu věku.

V galerii se nachází schodišťová sedačka, která umožní přístup na výstavu i zdravotně znevýhodněným návštěvníkům.

 

Otevírací doba muzea

ÚT - PÁ 09:00 - 12:00, 13:00 - 16:00

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.hlinsko.cz/mesto/kultura/muzeum-galerie

Mohlo by vás zajímat

Muzeum loutkařských kultur, Chrudim
Muzeum loutkařských kultur, Chrudim

Lokalita: Chrudim, východní Čechy

 

Druh zábavy: muzeum loutek, výstavy, loutková představení, ateliér pro děti.

 

Doporučený věk dětí: 4+

Peklo Čertovina, Hlinsko
Peklo Čertovina

Lokalita: Medkovy Kopce 35, Hlinsko, východní Čechy

 

Druh zábavy: zábavný program s prohlídkou pekla

 

Doporučený věk dětí: 10+

Plakáty Alfonse Muchy a další výstavy v Regionálním muzeu Chrudim
Regionální muzeum Chrudim

Lokalita: Chrudim, východní Čechy

 

Druh zábavy: výstava plakátů Alfonse Muchy, expozice věnované regionální historii, umělecký plakát, umělecké řemeslo, výukové programy pro MŠ, ZŠ, SŠ.

 

Doporučený věk dětí: 9+