Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

Střední Morava - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 9. 2. 2014
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

Lokalita: Rožnov pod Radhoštěm, střední Morava

 

Druh zábavy: muzeum v přírodě, dřevěné městečko, valašská vesnice, expozice věnované řemeslům a dopravním prostředkům, domácí zvířátka, akce pro děti

 

Doporučený věk dětí: 3+


Nejstarší částí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je Dřevěné městečko. Bylo otevřeno v roce 1925 a prezentuje život na malém městě od poloviny 19. do poloviny 20. století. V hlavní sezóně se zde odehrává řada pořadů, programů s tématikou lidových zvyklostí, obřadů a dovedností našich předků. V Dřevěném městečku se konají také folkloristické festivaly.

V roce 2010 byla v objektu zvaném Sušák zpřístupněna stálá expozice „Městečko pod Radhoštěm“ seznamující s historií a životem v Rožnově pod Radhoštěm po dobu více než sedmi staletími. Expozice je tematicky seřazena a využívá audiovizuální technologie. Ke vzdělávacím programům poslouží například projekce a dílna. Ve stálé expozici „Řeznické řemeslo“ jsme obeznámeni s řeznickým řemeslem první poloviny 20. století.

Mlýnská dolina představuje nejmladší část Valašského muzea v přírodě. Vstup do areálu je možný pouze s průvodcem. Vidět tu můžeme funkční valchu, pilu a mlýn na vodní pohon používané ještě v polovině 19. století ve Velkých Karlovicích.Tyto technické stavby při provozu by mohly být zajímavou podívanou pro děti. 

V Mlýnské dolině byla také umístěna zvonička z Dolní Bečvy, kovárna z Horní Lidče, lisovna oleje z Brumova, hamr z Ostravice a obytný dům z Trojanovic. Další zajímavostí pro děti by mohla být expozice „Dopravní prostředky na Valašsku“ instalovaná ve vozovně z Ostravice, která je ukázkou různých forem dopravních prostředků sloužících v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, při řemeslné výrobě či k dopravě osob.

Nejrozsáhlejší areál Valašského muzea v přírodě vyplňuje „Valašská dědina“, která znázorňuje valašskou vesnici a interiéry domů přibližují způsob bydlení v různých sociálních vrstvách od poloviny 19. století. Při procházení se areálem Valašské dědiny se potkáváme s různými domácími zvířátky. 

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Gibon park, Rožnov pod Radhoštěm

Cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

 

Video

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.vmp.cz

Mohlo by vás zajímat

Domácí zvířata ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Domácí zvířata ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

Lokalita: Rožnov pod Radhoštěm, střední Morava

 

Druh zábavy: domácí zvířata ve skanzenu

 

Doporučený věk dětí: 2+

Výletní silniční vláček Rožnováček v Rožnově pod Radhoštěm
Výletní silniční vláček Rožnováček v Rožnově pod Radhoštěm

Lokalita: Rožnov pod Radhoštěm, střední Morava

 

Druh zábavy: projížďka výletním autovláčkem

 

Doporučený věk dětí: 1+

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm
Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou Bečva údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm, možnost návratu cyklobusem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 34 km (tam i zpět po cyklostezce), 17 km (při cestě zpět autobusem)

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.