Hornické muzeum Příbram

Střední Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 7. 11. 2013
Hornické muzeum Příbram

Lokalita: Příbram, střední Čechy

 

Druh zábavy: jízda hornickým vláčkem, 51 m dlouhá skluzavka do podzemí, historické těžní stroje

 

Doporučený věk dětí: 3+


Hornické muzeum Příbram, zřizované Středočeským krajem, patří k největším hornickým muzeím České republiky. Nabízí ke zhlédnutí více než 60 stálých expozic v Příbrami a pobočkách v Památníku Vojna Lešetice, Skanzenu Vysoký Chlumec, Muzeu zlata Nový Knín a v Muzeu Špýchar Prostřední Lhota.

Expozice Hornického skanzenu v Příbrami na Březových Horách, umístěné v originálních provozních a správních objektech, nám přibližují ve třech prohlídkových areálech bohatou montánní minulost spjatou s těžbou ve stříbrorudním revíru, uranovém ložisku a podbrdské železářské oblasti. Zpřístupněna je historická Ševčinská šachta, zaražená roku 1813 na místě středověkého dolu ze 16. století, dále původní báňské budovy dolu Vojtěch, založeného roku 1779, a dolu Anna, který vznikl v roce 1789. Ševčinský důl kromě historických montánních expozic nabízí atraktivní jízdu hornickým vláčkem po povrchu.

Na dole Anna je možné vstoupit do podzemí a projet zdejším důlním vláčkem Prokopskou štolou k nejhlubší šachtě březohorského revíru. Důl Anna spojuje s dolem Vojtěch jednak 330 m dlouhá přístupná vodní štola z konce 18. století a dále třičtvrtě kilometru dlouhé důlní dílo zvané Wasserlauf ze 16. století, do něhož je možné sfárat výtahem.

K nejvzácnějším exponátům muzea se řadí státem chráněné technické památky - parní těžní stroj dolu Vojtěch z roku 1889, parní těžní stroj dolu Anna z roku 1914 a velké vodní kolo v podzemí dolu Drkolnov z 19. století. Atrakcí zvláště pro nejmenší návštěvníky je v areálu tohoto dolu též jízda do podzemí po skluzavce dlouhé 51 m. Muzeum dále prezentuje havířský folklor v původní hornické chalupě pocházející ze 17. století a hodnotné mineralogicko-geologické sbírky.

 

Otevírací doba muzea

duben–říjen: út–ne 9–17 h
listopad–březen: út–pá 9–16 h

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.muzeum-pribram.cz

Mohlo by vás zajímat

Zámek Dobříš – francouzský a anglický park, prohlídky na zámku
Zámek Dobříš

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka francouzským a anglickým parkem, prohlídka zámku Dobříš

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 3 km (okruh celým parkem)

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Automuzeum Praga v Zbuzanech u Prahy
Automuzeum Praga

Lokalita: Zbuzany u Prahy, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů Praga

 

Doporučený věk dětí: 3+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.