Regionální muzeum v Kolíně

Střední Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 21. 11. 2013

 

Regionální muzeum v Kolíně

Lokalita: Kolín, střední Čechy

 

Druh zábavy: model středověké podoby Kolína, audiovizuální program, expozice věnovaná hygieně a péči o tělo, muzeum pravěku, archeologické nálezy, výstava obrazů, nábytku atd., programy pro školy a školky

 

Doporučený věk dětí: 5+


Regionální muzeum v Kolíně je kulturní institucí s více než stoletou tradicí, která shromažďuje, uchovává a vystavuje početný fond sbírkových předmětů z oblasti archeologie, historie, dějin umění, národopisu a přírodních věd. Muzejní expozice se nacházejí ve třech historicky cenných objektech v areálu chrámu sv. Bartoloměje v Brandlově ulici. V muzeu se každoročně koná také řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

 

Červinkovský dům

V budově Červinskovského domu se nachází stálá expozice "Měšťanský dům", jejíž základní část přibližuje formou instalovaných interiérů hlavní trendy v bydlení a stylu života měšťanských vrstev 19. století. Muzeum zde představuje umělecky cenný a vzhledově atraktivní soubor obrazů, nábytku, skla, keramiky a dalších uměleckořemeslných výrobků. Expozice je doplněna audiovizuálním programem.

Další část expozice s názvem "Královské město Kolín ve středověku" je instalována ve sklepních prostorách domu s unikátními raně gotickými architektonickými detaily. Zajímavý je také rekonstrukční model středověké podoby Kolína na počátku 15. století.

Třetí část expozice přibližuje téma "Hygiena a péče o tělo v průběhu staletí". Vedle hygienických potřeb, zejména z 19. století, nechybějí ani doprovodné texty, které dokumentují historický vývoj záchodů, toaletního papíru, mýdla a další zajímavosti.

 

Dvořákovo muzeum pravěku

Od 7. září 2012 je otevřena nová dlouhodobá archeologická výstava, která představuje hlavní výsledky záchranného archeologického výzkumu v trase obchvatu Kolína.

V rámci výzkumu bylo prozkoumáno několik desítek sídlišť a pohřebišť z pravěku a raného středověku a čtyři neolitické rondely, z kterých bylo vyzvednuto obrovské množství nálezů. Část z nich byla rekonstruována a konzervována a je možno ji představit veřejnosti. Mezi nejzajímavější exponáty budou nepochybně patřit bronzové, železné či stříbrné šperky z kostrových hrobů, bohatě zdobené keramické nádoby či zlomky unikátních zoomorfních a antropomorfních plastik.  

Otevírací doba muzea

úterý – pátek: 9.00 – 17.00
sobota-neděle: 10.00 – 17.00

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Dětská hřiště v Kolíně

DiscGolfPark Kmochův ostrov, Kolín

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.muzeumkolin.cz

Mohlo by vás zajímat

DiscGolfPark Kmochův ostrov, Kolín
DiscGolf Park Kmochův ostrov, Kolín

Lokalita: Kolín, střední Čechy

 

Druh zábavy: discgolf

 

Doporučený věk dětí: 4+

Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Lokalita: Kouřim, střední Čechy

 

Druh zábavy: archeologické nálezy, expozice věnované historii města Kouřim a okolí

 

Doporučený věk dětí: 6+

Podlipanské muzeum v Českém Brodě
Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Lokalita: Český Brod, střední Čechy

 

Druh zábavy: expozice věnovaná slovanským hradištím, antickým a orientálním starožitnostem, Bitvě u Lipan a husitství, interaktivní prvky, dotykové obrazovky, repliky i originály zbraní, programy pro školy

 

Doporučený věk dětí: 5+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.