Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Střední Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 25. 9. 2015
Podlipanské muzeum v Českém Brodě

Lokalita: Český Brod, střední Čechy

 

Druh zábavy: expozice věnovaná slovanským hradištím, antickým a orientálním starožitnostem, Bitvě u Lipan a husitství, interaktivní prvky, dotykové obrazovky, repliky i originály zbraní, programy pro školy

 

Doporučený věk dětí: 5+


Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896. Sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka. Podlipanské muzeum nám nabízí tři stálé expozice.

Ve vstupních prostorách nalezneme expozici věnovanou slovanským hradištím v Pošembeří prezentující archeologické průzkumy v Klučově, Tismicích, Doubravčicích a Přistoupimi.

Druhá expozice představuje antické a orientální starožitnosti Josefa Zounka, statkáře a cestovatele z Mrzek, který ze svých cest přivezl egyptologické předměty, sošky bůžků, ukázky antického skla, keramických lampiček a fotografie míst, která navštívil.

Třetí a nejrozsáhlejší expozicí Podlipanského muzea je Bitva u Lipan a ohlasy husitství ve středních Čechách. Zaměřuje se na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí. Seznamuje tak se základními událostmi, osobnostmi a dalšími stránkami husitství. Výstavní projekt je založen na spojení tradičních přístupů s moderní audiovizuální technikou. Jeho didaktické cíle podporují neobvyklá řešení, inscenace působení obrazů, překvapení i hry. Děti i dospělé uchvátí útok těžké jízdy na vozovou hradbu, můžeme vést „dialog“ s obrazem Jiříka z Poděbrad nebo si hledat informace na dotykových obrazovkách. Součástí expozice jsou repliky i originály zbraní, další historické i umělecké exponáty.

 

Otevírací doba muzea

duben–říjen:
úterý–pátek: 9.00–17.00 hodin, polední přestávka 13.00–13.30 hodin
sobota–neděle:11.00–17.00 hodin

listopad–březen:
pondělí–pátek: 9.00–17.00, polední přestávka 13.00–13.30 hodin
sobota–neděle: pouze na objednávku

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.podlipanskemuzeum.cz

Mohlo by vás zajímat

Regionální muzeum v Kolíně

 

Regionální muzeum v Kolíně

Lokalita: Kolín, střední Čechy

 

Druh zábavy: model středověké podoby Kolína, audiovizuální program, expozice věnovaná hygieně a péči o tělo, muzeum pravěku, archeologické nálezy, výstava obrazů, nábytku atd., programy pro školy a školky

 

Doporučený věk dětí: 5+

DiscGolfPark Kmochův ostrov, Kolín
DiscGolf Park Kmochův ostrov, Kolín

Lokalita: Kolín, střední Čechy

 

Druh zábavy: discgolf

 

Doporučený věk dětí: 4+

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.