Premonstrátský klášter Milevsko – národní kulturní památka

Jižní Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 9. 10. 2015
Premonstrátský klášter Milevsko – národní kulturní památka

Lokalita: U Bažantnice 556, Milevsko, jižní Čechy

 

Druh zábavy: prohlídkové okruhy seznamující se stavbami milevského kláštera, historií i současností řádu premonstrátů

 

Doporučený věk dětí: 10+


Premonstrátský klášter Milevsko je místo s tisíciletou sakrální tradicí a jedinečnou atmosférou. Byl prohlášen za národní kulturní památku, je nejstarší a nejrozsáhlejší klášter jižních Čech. Archeologické výzkumy zde odhalily středověkou stavební huť, v níž se vyráběly dlaždice se vzory, které nemají v křesťanském umění Evropy obdoby. Klášter Milevsko nabízí pro návštěvníky dva prohlídkové okruhy. Klášter si můžeme prohlédnout s průvodcem, každá prohlídka trvá přibližně 45 minut.

 

První prohlídkový okruh

Cesta sakrálními stavbami milevského kláštera je současně procházkou dějinami architektury. Představuje románskou baziliku Navštívení Panny Marie a rajský dvůr původního kláštera, gotickou opatskou kapli, hřbitovní kostel sv. Jiljí s románskou zvonicí a překrásnou gotickou klenbou „milevského typu“. Končí na druhém nádvoří s nově opravenými budovami rene­san­čního zámečku a barokní lesní správy, v níž dnes sídlí Milevské muzeum.

 

Druhý prohlídkový okruh

Druhý prohlídkový okruh je nahlédnutím do dějin a současnosti řádu premonstrátů u nás i ve světě. Přibližuje každodenní život řádových bratří.

Seznamuje též s Kosmovým pokračovatelem, prvním milevským opatem Jarlochem, a dalšími významnými osobnostmi řádu premonstrátů. V barokní prelatuře navštívíme historické interiéry klášterní lesní správy, pokoje pana opata a kapli s oltářem Čtrnácti svatých pomocníků. V Latinské škole si můžeme prohlédnout expozici barokní knihovny se vzácnými tisky a kopie středověkých dlaždic s unikátními vzory. Prohlídka končí na prvním nádvoří, pod slunečními hodinami na budově dnešního konventu.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Premonstrátský klášter Milevsko - historie

Premonstrátský klášter Milevsko byl před více než osmi sty lety založen na místě odedávna vnímaném jako posvátné. Pod vedením prvního opata Jarlocha, považovaného za pokračovatele Kosmovy kroniky, se brzy stal centrem duchovního, kulturního a hospodářského života v kraji.

Přestože později musel klášter čelit řadě dramatických situací, nikdy toto postavení zcela neztratil. Přečkal ničivé husitské nepokoje, období, kdy se v jeho správě střídaly šlechtické rody, josefinské reformy i komunistickou snahu o likvidaci řeholního života. Bratři z řádu premon­strátů, kteří svůj klášter od roku 1990 znovu spravují, mu dnes vracejí původní smysl: spolu s obnovou řeholního života a pastorační činností v okolních farnostech zde pořádají řadu kulturních akcí pro širokou veřejnost.

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.klastermilevsko.cz

Mohlo by vás zajímat

Muzeum Božetice - muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství
Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Lokalita: Božetice 24, Milevsko, jižní Čechy

 

Druh zábavy: muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství, expozice panenek a vojáčků

 

Doporučený věk dětí: 5+

Zážitkový park ZEMĚRÁJ, Kovářov
Zážitkový park ZEMĚRÁJ, Kovářov

Lokalita: Kovářov, jižní Čechy

 

Druh zábavy: zážitkový park, interaktivní hry, hlavolamy, dobrodružné úkoly, středověká vesnice, bludiště, lukostřelnice, archeologické naleziště, naučná stezka naboso, přírodní krytá hala, vodní koutek, kuličkové hřiště, fotbalgolfové hřiště, úniková hra Třináctý klíč, akce pro děti

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - Karlův hrádek – Purkarec
Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - Karlův hrádek – Purkarec

Turistická oblast: Jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hluboké nad Vltavou přes zříceninu hradu Karlův hrádek do Purkarce, možnost návratu lodní dopravou

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 21 km (tam a zpět), 11 km (při návratu lodní dopravou)

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.