Po vodě z Kácova do Českého Šternberka

Střední Čechy - koupání, plavby lodí a vodní sporty

Aktualizováno 9. 10. 2015
Po vodě z Kácova do Českého Šternberka

Lokalita: Kácov, Český Šternberk, střední Čechy

 

Druh zábavy: výlet pro začínající vodáky a rodiny s dětmi s možností zapůjčení vodáckého vybavení

 

Doporučený věk dětí: 3+


Sázava je spojena se skalami, lesnatými údolími, trempy a především vodáky. Řeka je dlouhá, na jaře se dá splouvat už ze Žďáru a končí se obvykle až v Pikovicích, kousek před přehradou a soutokem s Vltavou. Asi nejznámějším úsekem jsou Stvořidla - velkými balvany zasypané koryto řeky. Pro splutí Stvořidel však potřebujeme hodně vody a pokročilé vodácké zkušenosti. Oblíbenou trasou je mezi vodáky také Týnec nad Sázavou - Pikovice. I zde se peřeje převalují přes četné kamení, řeka tu zurčí a kolem voní lesy a nehybně ční skaliska. Ze svahů vykukují malé dřevěné chatky či celé osady.

 

Trasa pro začínající vodáky a rodiny s malými dětmi

Na Sázavě si ale přijdou na své i nevodáci či vodáci - začátečníci. Jedním z pěkných klidných úseků vhodných i pro rodiče s malými dětmi je mezi Kácovem a Českým Šternberkem. Známým vláčkem Posázavský Pacifik se dostaneme do Kácova. Zde se nalodíme na loď - pro rodiče s 1-2 dětmi doporučujeme rodinné 3-4 místné kanoe Samba. Tyto kanoe jsou stabilní a ovládnou je i začátečníci. Řeka z Kácova plyne pomalu a nepřekvapí žádnými záludnostmi, posádka se tedy může kochat okolím. Cestou do Českého Šternberka čekají na vodáky 3 jednoduché sjízdné jezy, které se však dají přetáhnout, pokud si na přeplutí netroufneme.

Odpočinout si cestou můžeme hned u několika kiosků či v Masarykově táboře YMCA v Soběšíně. Odměnou nám po uplutí celkem 13 kilometrů nakonec bude výhled na historický hrad Český Šternberk, kam se koneckonců můžeme podívat po vrácení lodi v půjčovně, která se nachází přímo pod ním.

Výlet lze protáhnout na více dní. Z Českého Šternberka se například dá během dalšího 1 dne doplout až do Sázavy, kde můžeme navštívit Sázavský klášter nebo například sklářskou huť.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.pujcovna-lodi.cz

Mohlo by vás zajímat

Prohlídka Kutné Hory pro školy
Prohlídka Kutné Hory pro školy

Lokalita: Kutná Hora, střední Čechy

 

Druh zábavy: procházka městem Kutná Hora za účelem poznávání uměleckých slohů

 

Doporučený věk dětí: 7+

Prohlídka Kutné Hory ze sedačky rikši
Prohlídka Kutné Hory ze sedačky rikši

Lokalita: Barborská 34, Kutná Hora, střední Čechy

 

Druh zábavy: projížďka na rikše

 

Doporučený věk dětí: 0+

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště
Ekovláček z Benešova do Konopiště

Lokalita: Konopiště, střední Čechy

 

Druh zábavy: jízda autovláčkem z Benešova do zámeckého parku Konopiště

 

Doporučený věk dětí: 1+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.