Výlety s dětmi

Na zříceninu Nový Hrádek aneb panenskou krajinou národního parku Podyjí

Výlety s dětmi

Na zříceninu Nový Hrádek aneb panenskou krajinou národního parku Podyjí

Na zříceninu Nový Hrádek aneb panenskou krajinou národního parku Podyjí
  • Trasa výletu: z Lukova na zříceninu hradu Nový Hrádek a zpět
  • Celková délka trasy: 6 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: terénní kočárky
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Nový Hrádek se nalézá v 1. pásmu národního parku Podyjí. Tím, že byl hrad v době socialismu čtyřicet let v nepřístupném hraničním pásmu, bylo přeci jen k něčemu dobré, v této oblasti se zachovala lidmi nedotčená krajina říčního údolí a daří se tu vzácným rostlinným a živočišným druhům. Žije zde například užovka stromová, nejohroženější had u nás. Cenností Nového Hrádku je též divizna nádherná, která roste na nádvoří.

Trasa výletu

Vyrazíme z obce Lukov, kde se na jižním okraji (část obce Nová Ves) nalézá parkoviště. Navážeme na červenou turistickou značku na polní cestě. Po dešti tuto cestu rozhodně nedoporučujeme. Za polem zabočíme doleva na šotolinovou cestu a po necelém kilometru dorazíme na rozcestí Příčky. Tady se dáme doprava do lesa a po cyklotrase 5002 postupně klesáme ke zřícenině hradu Nový Hrádek.

Prohlídka hradu

Návštěva hradu je možná pouze s průvodcem. Při ní se podíváme do staršího (dolního) a poté novějšího (horního) hradu, kde se z vyhlídky na hradní věži nabízejí krásné pohledy do kaňonu Dyje. V době prohlídky se uzamyká hlavní brána na nádvoří. Rodiny s miminky si tedy mohou nechat kočárek na nádvoří a popřípadě absolvovat prohlídku s klokankou. Po prohlídce zříceniny se vrátíme po stejné cestě zpět do Lukova. Zřícenina hradu Nový Hrádek je přístupná od 1. dubna do 31. října v návštěvních hodinách, viz oficiální stránky hradu. 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-morava/9984-na-zriceninu-novy-hradek-aneb-panenskou-krajinou-narodniho-parku-podyji