Výlety s dětmi

Podél Brněnské přehrady na hrad Veveří

Výlety s dětmi

Podél Brněnské přehrady na hrad Veveří

Podél Brněnské přehrady na hrad Veveří
  • Trasa výletu: z Rakovce (Brno - Bystrc) podél Brněnské přehrady na hrad Veveří, možnost návratu autobusem nebo lodí
  • Celková délka trasy: 9,5 km (při návratu autobusem nebo lodí); 19 km (návrat pěšky)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (část nesjízdné trasy podél přehrady nutné nahradit plavbou lodí - viz text)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (část nesjízdné trasy podél přehrady nutné přenášet nebo nahradit plavbou lodí - viz text)

Popis

Brněnská přehrada je oblíbeným výletním místem, nabízí mnoho možností k relaxaci a zábavě. V letních měsících je hojně využívaná ke koupání. Podél jejího severovýchodního břehu vede pěkná turistická trasa, po které můžeme dojít až na hrad Veveří. Velká část trasy je po asfaltových cestách a bez problémů sjízdná pro kočárky. Ve dvoukilometrovém úseku na severozápadním okraji přehrady je cesta nezpevněná a místy kamenitá, ale je možné se ji vyhnout využitím lodní dopravy. Pro zpáteční cestu od hradu Veveří může posloužit autobus MHD nebo lodní doprava.

Trasa výletu

Výchozí bod výletu je u autobusové zastávky Rakovec – bus v městské části Brno – Bystrc na jihovýchodním okraji přehrady. Nachází se zde restaurace a areál s nabídkou vodních sportů. V blízkosti je pláž, dětská hřiště, minigolfové hřiště a další možnosti občerstvení.

Celou cestu až na hrad Veveří se budeme držet červené turistické značky. První půlka výletu vede obydlenou části s chatkami, hotely, kempy, plážemi a sportovními zařízeními. Za rozcestím Osada – hostinec vstoupíme do lesa a po následujících 2,5 km dojdeme na rozcestí Cyklistická – přístaviště. Rodinám s kočárkem nedoporučujeme odtud pokračovat, naskýtá se zde možnost přistoupit na loď ve směru na hrad Veveří.

Trasa od rozcestí Cyklistická – přístaviště se po chvíli začíná zhoršovat a místy jdeme po úzké cestě ve skalkách. Dorazíme k mostu u přístaviště Hrad Veveří, po kterém překleneme Brněnskou přehradu a po zpevněné cestě podél silnice postupně stoupáme ke hradu Veveří. Asi 200 metrů před vstupní bránou se nachází parkoviště a autobusová zastávka Hrad Veveří – bus.

Po prohlídce hradu Veveří se vrátíme buď po stejné cestě, nebo autobusem brněnské MHD či lodní dopravou (z přístaviště Hrad Veveří do přístaviště Bystrc). Jízdní řád lodní dopravy je na www.brnenskaprehrada.cz.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-morava/7545-podel-brnenske-prehrady-na-hrad-veveri