Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Borotín a bílá paní

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Borotín a bílá paní

Zřícenina hradu Borotín a bílá paní
  • Trasa výletu: prohlídka zříceniny hradu Borotín - parkování přímo u zříceniny hradu
  • Celková délka trasy: 100 metrů od parkoviště
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (do některých částí zříceniny)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (do některých částí zříceniny)

Popis

Zřícenina gotického hradu Borotín (též nazývána Starý zámek) se nalézá na skalnatém výběžku nad Starozámeckým rybníkem u stejnojmenné obce severně od Tábora. Přímo u zříceniny je možné zaparkovat. V současné době jsou k vidění zbytky hradního paláce a dvou věží. Zrcadlící se Borotín na hladině rybníka působí romanticky a láká k navštívení.

Zřícenina hradu Borotín je volně přístupná po celý rok.

Legenda o bílé paní

Ke zřícenině hradu Borotín se váže legenda o bílé paní. V okolí hradu se tradovalo o nešťastné lásce mladé dívky z hradu k prostému muži. Za tuto neřest byla dívka zavražděna svým manželem. Od té doby se prý na Borotíně zjevoval přízrak bíle oděné paní. Lidový příběh nám na zřícenině hradu Borotín připomíná dřevěná soška bílé paní.

Zajímavosti v okolí

Vzhledem k tomu, že lze dojet autem až před zříceninu, tak neztratíme tolik času a návštěvu Borotína můžeme spojit s výletem do nedalekého historického města Tábor či na zříceninu hradu Kozí Hrádek. A nebo je možné využít k procházce okolí zříceniny hradu Borotín.

Naučná stezka J. E. Kypty vznikla v roce 2014, vede obcí Borotín a jejím blízkým okolím. Okružní stezka dlouhá 3,5 km začíná na návsi Borotína před rodným domem skladatele Jana Evangelisty Kypty. Informační tabule na stezce přibližují umělcův život i zdejší zajímavosti. Naučná stezka je přizpůsobena bezbariérově, proto ji lze projet i s kočárkem.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-cechy/2013-zricenina-hradu-borotin-a-bila-pani