Výlety s dětmi

Okruh přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Výlety s dětmi

Okruh přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Okruh přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici
  • Trasa výletu: okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: pouze úsek mezi Vojtěchovem a Jestřebicí
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla, místy nutné přenášet

Popis

Na tomto okružním výletě se projdeme podél mokřadů Pšovky, Vojtěšským dolem s odbočkou k pozoruhodnému skalnímu útvaru vzniklému v důsledku eroze - Jestřebickým pokličkám. Z obce Jestřebice sestoupáme roklí a na ní navazující vedlejší roklí Kokořínského dolu s mnoha pískovcovými útvary k parkovišti pod skalními Pokličkami, kde okruh uzavřeme.

Z parkoviště pod Pokličkami do Vojtěchova

Auto necháme na parkovišti pod Pokličkami (tzv. Cikánský plácek, dějiště románu Karla Hynka Máchy Cikáni). Na pár metrů vzdáleném rozcestí turistických cest „Pokličky – rozcestí“ se napojíme na červenou turistickou značku směrem do Vojtěchova a jdeme lesem, kde po levé straně sledujeme mokřady Pšovky. Zčásti se pohybujeme po lesní cestě, zčásti po povalovém chodníku. Po skončení lesního úseku se ocitneme na louce, úzká pěšina nás dovede k rozcestí „Vojtěchov – Boudecký mlýn“. Odtud vpravo (cca 50 metrů) se nalézá studánka „Pod Bílou skálou“ na začátku Boudecké rokle, na kterou stojí za to se podívat.

Od rozcestí Vojtěchov – Boudecký mlýn" se dáme doleva po modré a zelené turistické značce k Vojtěchovu. Turistické značení nás doprovodí na hlavní silnici. Je možné zajít ke studánce u Habešů (od rozcestí Vojtěchov 100 metrů vlevo po silnici, směr Kokořínský Důl a pak odbočka ze silnice vpravo 20 metrů).

Vojtěšským dolem do Jestřebice

Z rozcestí „Vojtěchov“ se vydáme po zelené turistické značce současně s cyklotrasou 0012 Vojtěšským dolem směrem do obce Jestřebice. Ze severozápadního okraje Vojtěchova po chvíli vstoupíme do lesa. Dorazíme k odbočce na Jestřebické pokličky (u posezení s přístřeškem). Výstup k Jestřebickým pokličkám je poměrně příkrý, od rozcestí jsou vzdáleny 200 metrů.

Po návratu k rozcestníku pokračujeme dále Vojtěšským dolem po stejném značení do obce Jestřebice. Hned na okraji obce se po levé straně nachází hostinec Na Jestřebici s venkovním posezením a hřištěm vybaveným skluzavkou a pružinovými houpadly. V centru Jestřebice u obecního úřadu najdeme obchůdek s potravinami. Odtud pokračujeme vesnicí vlevo po silnici pod vedením modré, zelené a žluté turistické značky do Malé Jestřebice.

Z Malé Jestřebice do Kokořínského dolu

Před prvním stavením Malé Jestřebice se držíme už jen modré značky, která odbočí ze silnice vlevo na polní cestu podél plotu a vzápětí podél lesa. Vstoupíme do lesa a strměji klesáme roklí s mnoha pozoruhodnými pískovcovými skálami. Zanedlouho už kráčíme vedlejší roklí Kokořínského dolu spíše po rovině, popřípadě z velmi mírného kopce. Ve vyústění rokle do Kokořínského dolu přejdeme lávku přes říčku a jsme zpět na výchozím místě výletu - na parkovací ploše u silnice pod skalním útvarem Pokličky (tzv. Mšenské pokličky, které jsou známější a více navštěvované než Jestřebické pokličky).

Překročením silnice se dostaneme na křižovatku turistických cest „Pokličky – rozcestí“. Ti, kteří mají ještě dostatek sil, mohou si udělat odbočku na „Pokličky“, kam se musí příkře vystoupat asi 200 metrů převážně po schodech.

 

Pro kočárky

Pro kočárky je celý okružní výlet nevhodný. Úseky: po červené turistické značce mezi rozcestím Pokličky a Vojtěchovem – kořeny, bahno; rokle mezi Jestřebicí a parkovištěm pod Pokličkami (zpočátku příkrý, místy nerovný terén, kaluže).

Nejlépe sjízdná je pro kočárky trasa mezi Vojtěchovem a Jestřebicí, s tím, že v případě zájmu o výstup na Jestřebické pokličky je nutné se u kočárku vystřídat.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/kokorinsko/1996-okruh-pres-jestrebicke-poklicky-a-jestrebice