Výlety s dětmi

S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

Výlety s dětmi

S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn
  • Trasa výletu: z Hrubé Skály k hradu Valdštejn a zpět
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Auto zaparkujeme na placeném parkovišti u zámku Hrubá Skála nacházejícího se asi 6 km od Turnova. S kočárkem je možné se podívat na nádvoří zámku, vstup je zpoplatněn. Před zámeckým mostem můžeme nahlédnout do interiéru kostela sv. Josefa. Po případném návratu z nádvoří navážeme na červenou turistickou značku (souběžně červeně značenou cyklotrasu 4078). Během cesty se k nám připojí a zase odpojí několik turistických značek, pouze samotná červená turistická značka s červenou cyklistickou značkou nás zavedou až k cíli našeho výletu, hradu Valdštejn. Cestou zhlédneme zajímavé pískovcové útvary a dřeviny v arboretu.

Přes arboretum a skalní vyhlídky na hrad Valdštejn

Z Hrubé Skály se vydáme po asfaltové silnici s minimálním provozem. Po 350 metrech odbočíme doprava k rozcestí U Adamova lože. Asfaltka odtud klesá dolů. Zanedlouho se červená turistická značka stáčí doprava do Arboreta Bukovina. Po opuštění druhé branky arboreta zahneme doleva k rozcestí Arboretum Bukovina. Odtud se již pohybujeme po široké zpevněné lesní cestě a za okamžik začneme stoupat.

Dostaneme se na skalní plošinu, z které vedou odbočky na vyhlídky nabízející krásné rozhledy na jednotlivé věže a skupiny Hruboskalského skalního města. První odbočka vede k vyhlídce "Na Kapelu", k níž lze dojet s kočárkem. Po chvilce přímo u cesty narazíme na "Vyhlídku". Další vyhlídka nese název "U Lvíčka". Poskytuje okouzlující rozhled na okolní skály - Čertovu ruku, oblast Majáku, Lvíčka, Sfingu, Mužíčka, Lavici, Cikána, Kapelníka a mnohé další, v pozadí je vidět vrch Kozákov. K této vyhlídce je přístup členitější, ale rozhodně stojí za to ji navštívit a u kočárku se vystřídat, je to jen pár desítek metrů. K hradu Valdštejn následují střídavá stoupání a klesání přes rozcestí U Radče, Jižní sedlo, U Kavčin a Valdštejn – hrad.

Prohlídka hradu Valdštejn s kočárkem

V případě, že se rozhodneme jít na hrad, u rozcestí Valdštejn - hrad přejdeme most, za nímž se nalézá pokladna. Po areálu hradu (kromě interiérů) máme volný pohyb, pokud si koupíme vstupné bez průvodce. Všechny venkovní části hradu není s kočárkem možné navštívit. Bezbariérový přístup je jen v první části hradu (ke kapli), odkud je krásný výhled do kraje. Dále cesta pokračuje po schodech, skrz ve skále vytesaný podzemní vstup do hradního paláce a na vyhlídku.

Ve vybraných dnech o letních prázdninách se na hradě Valdštejně konají pro objednané dětské skupiny kostýmované prohlídky. Pořádají se tu také jednorázové akce. Jednotlivé programy jsou k dispozici na oficiálních stránkách hradu.

Návrat, možnosti občerstvení

Zpět k autu se vrátíme po stejné cestě.

Možnosti občerstvení jsou v hospodě Na Valdštejně u rozcestí Valdštejn – hrad, v bufetech na parkovišti u zámku Hrubá Skála, v hotelu Štekl u parkoviště v Hrubé Skále nebo v hotelu zámku Hrubá Skála s venkovní terasou na nádvoří.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/1656-s-kocarkem-z-hrube-skaly-k-hradu-valdstejn