Výlety s dětmi

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR

Výlety s dětmi

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR
  • Trasa výletu: od informačního centra v Malé Skále na skalní vyhlídku Zahrádka a skalní hrad Vranov - Pantheon
  • Celková délka trasy: 1,5 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Při poznávání krás Českého ráje bychom si neměli nechat ujít největší skalní hrad v Čechách Vranov - Pantheon. Vypíná se na skalnatém ostrohu nad obcí Malá Skála v Libereckém kraji, asi 8 kilometrů od Turnova. Auto je možné zaparkovat u informačního centra na severním okraji obce.


Trasa výletu

Od rozcestí "Malá Skála – Pod Pantheonem" u hlavní silnice v obci Malá Skála vede ke hradu červená turistická značka. Stoupání je strmé, zčásti se jde po schodech, cesta tedy není vhodná pro kočárky ani odrážedla.

Při výstupu můžeme cca 100 metrů pod Pantheonem odbočit na skalní vyhlídku Zahrádka s pěkným pohledem na řeku Jizeru a Malou Skálu. Odbočky se symbolem vyhlídky si všimneme na první křižovatce cest. Vzdálenost odtud na vyhlídku je cca 150 metrů. Od vyhlídky se vrátíme stejnou cestou a na následující křižovatce (u bývalé hradní studny) nás směrová tabule navede doleva k vstupní bráně Vranova – Pantheonu.

Po zaplacení vstupného nejprve zajdeme k letohrádku zbudovaného ve stylu novogotické kaple a poté již procházíme značeným prohlídkovým okruhem, který má celkem 13 zastavení. V pokladně obdržíme tištěné texty s popisem jednotlivých částí hradu. Během procházky si prohlédneme pozůstatky gotického hradu Vranov (zachovalé zdivo, skalní místnosti – hradní palác, sklepní místnosti aj.). Dále jsou k vidění pomníky, pamětní desky, nápisy, letopočty a urny z období romantické přestavby v 19. století zasvěcené slavným bájným a historickým osobnostem a událostem. Pokocháme se pohledy do kraje z různých vyhlídek. Lze se dostat až na nejvyšší skálu s vyhlídkou U Kříže. Pro malé děti je však výstup po úzkých a strmých ve skále vytesaných schodech nebezpečný! Pokud se tam s dětmi vydáme, bude dobré je jistit, případně jim pomoci. Výhled odtud je vskutku nádherný a rozhodně stojí zato.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/1637-vranov-pantheon-nejvetsi-skalni-hrad-v-cr