Výlety s dětmi

Okruh z Kacanov přes Kopicův statek, skalní vyhlídku Hlavatici a Jezírka

Výlety s dětmi

Okruh z Kacanov přes Kopicův statek, skalní vyhlídku Hlavatici a Jezírka

Okruh z Kacanov přes Kopicův statek, skalní vyhlídku Hlavatici a Jezírka
  • Trasa výletu: okruh z Kacanov přes Kopicův statek, Valdštejn, Hlavatici a Jezírka
  • Celková délka trasy: 8 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla

Popis

Tento tip na pěší výlet směřuje jižně od města Turnov do CHKO Český ráj. Výlet nabízí jedinečnou lidovou architekturu, historické památky, skalní vyhlídku i přírodní krásy.

Z Kacanov ke Kopicovu statku

Odstartovat můžeme v obci Kacanovy u hřbitova a geologické expozice. Začneme pozvolněji stoupat po asfaltové cestě s modrou turistickou značkou, která nás dovede ke Kopicovu statku. Jedná se o významnou památku lidového stavitelství z roku 1787, jež postavil rolník Jiří Jiroš. V rokli pod statkem vytesal do skal pozdější majitel pan Kopic několik skalních reliéfů znázorňující důležité osobnosti a události našich dějin, které si tu můžeme prohlédnout.

Od Kopicova statku k hradu Valdštejn

Po absolvování trasy s vytesanými reliéfy se na rozcestí Kopicův statek napojíme opět na modrou turistickou značku a dále zlehka stoupáme na rozcestí Jižní sedlo u hřebenové cesty Hruboskalskem, po níž se dáme vlevo po modré, červené a zelené turistické značce souběžně vedoucích s cyklotrasou. Na rozcestí U Kavčin se modrá od nás odpojí a uhýbá doprava. Rovně po červené a zelené dorazíme ke hradu Valdštejn. Před ním najdeme hospodu U Hradu, která bývá o víkendech a prázdninách v obležení turistů. Lze si tady odpočinout na venkovních posezeních. Na hrad se vstupuje po mostě. Hned za ním je pokladna. Po venkovním areálu hradu máme volný pohyb se vstupenkou bez průvodce. 

Od hradu Valdštejn ke skalní vyhlídce Hlavatice

Od hradu Valdštejn pokračujeme po červené turistické značce přes rozcestí U Konic ke skalní vyhlídce Hlavatice, z jejíhož vrcholku je krásný pohled na Turnov, Maloskalsko či Kozákovský hřeben.

Z rozcestí U Konic kolem Jezírek do Kacanov

Vrátíme se na rozcestí U Konic. Odbočíme doprava na žlutou turistickou značku klesající skalní roklí. Trasa po žluté poté pokračuje podél Jezírek, kudy prochází „Cesta se skřítky“. Stezka má 6 zastavení s dřevěnými skřítky. Při toku Kacanovského potoka směřujeme do Kacanov. U hotelu Králíček na rozcestí Kacanovy zabočíme doleva a zhruba po 400 metrech chůze po silnici se vrátíme na parkoviště u hřbitova.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/15217-okruh-z-kacanov-pres-kopicuv-statek-skalni-vyhlidku-hlavatici-a-jezirka