Výlety s dětmi

Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky

Výlety s dětmi

Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky

Okruh v Besedických skalách – skalní labyrinty a vyhlídky
  • Trasa výletu: okruh z Besedic skalními labyrinty a přes vyhlídky
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Tento pěší výlet v pískovcových skalách je vhodný pro rodiny s dětmi, které se rády pohybují ve skalních labyrintech. Mimo to se mohou rozhlédnout na nádherných vyhlídkách a podívat se i do jeskyně.

Výchozím bodem je parkoviště v Besedicích. Odtud se vydáme po červené turistické značce do mírného kopce k okraji lesa s rozcestníkem Besedice U Kalicha. Od rozcestníku pokračujeme po červené a modré turistické značce vlevo krátce do kopečka, kde červená značka odbočuje a my jdeme vlevo po modré značce. Po malé chvíli je po levé straně vyhlídka se zábradlím na Vysoké skále, odkud je výhled směrem ke Kozákovu. Pokračujeme po modré značce (na starších mapách je bývalé žluté a zelené značení) do skalního labyrintu Hrubý a Malý kostel, následují skály v oblasti Kalicha. Zde dojdeme před svatyni Kalich – modlitebnu Českých bratří z doby protireformace. Odtud nás celý zbytek okruhu doprovází žluté turistické značení. Nejprve po schodech vystoupáme k dnes již dosti stromy zarostlé vyhlídce Českých bratří. Posléze se dostaneme do největšího a nejrozmanitějšího skalního labyrintu Chléviště se slují Václava Sádovského ze Sloupna, s jeskyní Matěje Krocínovského a s nejkrásnějšími vyhlídkami (Hořákova a Husníkova) do údolí Jizery k Malé Skále s Pantheonem, na hrad Frýdštejn a na Ještěd v dálce. Nedaleko je možno vystoupit rovněž na vyhlídky - Kde domov můj a vyhlídku Františka Kinského, které však oproti předchozím vyhlídkám poskytují více omezený výhled stejným směrem.

Po opuštění skalního bludiště Chléviště dorazíme na křižovatku s červenou značkou na Pánově poli. Odtud vystoupáme kolem Tyršovy skály až k nejvyššímu bodu celého okruhu, k vyhlídce na vrchu Sokol, z níž je krásný výhled na Suché skály. Pak už nás čeká pouze sestup lesem na výchozí místo okruhu U Kalicha a návrat k parkovišti.

Poznámka: Rodiny s malými dětmi si můžou trasu zkrátit. Od rozcestí Pánovo pole se do Besedic vrátí po červené turistické značce (vyhnou se tím stoupání na vrch Sokol).

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/1518-okruh-v-besedickych-skalach-skalni-labyrinty-a-vyhlidky