Výlety s dětmi

Z Ráje údolím Bílých skal a ke Zkamenělému zámku

Výlety s dětmi

Z Ráje údolím Bílých skal a ke Zkamenělému zámku

Z Ráje údolím Bílých skal a ke Zkamenělému zámku
  • Trasa výletu: okruh z Ráje přes Olešno, Konrádov, Zkamenělý zámek a Brusné 2. díl
  • Celková délka trasy: 10 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Výlet zahájíme v Ráji na konci Kokořínského dolu. Vyrazíme z parkoviště pod restaurací V Ráji. Dáme se po silnici ve směru na Konrádov po žluté turistické značce. Po asi 150 metrech (za penzionem V Ráji) uhneme doleva. Pozvolna stoupáme po lesní cestě. Zanedlouho se napojíme na zpevněnou cestu a po ní pokračujeme ve stoupání do vesnické památkové rezervace Olešno. Nalézá se tu soubor lidové architektury s roubenými domy a dřevěná zvonička z roku 1848. Za povšimnutí též stojí památné lípy malolisté a jírovec maďal, jejichž stáří se odhaduje na cca 150 - 200 let.

Stále po žluté pomalu vystoupáme pod vrchol Ovčáckého vrchu. Za první osamocenou chalupou se vpravo od cesty nachází vytesaná jeskyně. Za ní se po chvíli chůze po turistické značce zastavíme na rozcestí Zbrázděný vrch s pastvinou a chalupou. Z rozcestí se pár desítek metrů vrátíme a po zelené turistické značce klesneme do údolí Bílých skal. Název je odvozen od zdejších pískovcových skal světlejší barvy. Nachází se tu trampská osada Bílé skály. Můžeme tady posedět na lavičkách u ohniště a totemů či se osvěžit ve studánce.

Údolím dorazíme do Konrádova. U pomníku padlých vkročíme na silnici a po ní pokračujeme obcí doprava. Asi po 350 metrech naproti autobusové zastávce zelená odbočuje doleva. Vede kolem Konrádovské studánky, říčky Pšovky, chatek a chalup vzhůru nad obec. Přejdeme louku, kde je na okraji lesa k odpočinku a rozjímání umístěna lavička. Pak dále stoupáme lesem mezi skalami k přístřešku, za nímž je rozcestí Zkamenělý zámek. Najdeme zde skalní útvary se zbytky skalního hrádku neznámého jména i historie. Zachovala se skalní světnička se zčásti propadlým stropem, čtvercová šachta, draže a vytesané schodiště. Na vrcholu skály je plošina, na kterou je možné vylézt po vyhloubených schodech za pomoci provazu, odkud se nabízí hezký rozhled do krajiny. S menšími dětmi lezení po skále nedoporučujeme, popřípadě s velkou opatrností!

Poté po zelené turistické značce zpočátku stoupáme a pak už s menšími výškovými rozdíly míříme na rozcestí Pod Drnclíkem. Odtud stále po zelené pokračujeme přes osadu Brusné 2. díl k rozcestí Brusné, silnice, kde zabočíme vpravo a po silnici směřujeme k Ráji. Posledních asi 200 metrů navážeme na hlavní silnici ze Mšena.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/kokorinsko/14574-z-raje-udolim-bilych-skal-a-ke-zkamenelemu-zamku