Výlety s dětmi

Údolím potoka Hadovky na zříceninu hradu Gutštejn

Výlety s dětmi

Údolím potoka Hadovky na zříceninu hradu Gutštejn

Údolím potoka Hadovky na zříceninu hradu Gutštejn
  • Trasa výletu: z rozcestí Dudákovský mlýn na zříceninu hradu Gutštejn
  • Celková délka trasy: 6 km
  • Terén: rovinatý, závěrečný výstup na zříceninu hradu Gutštějn kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Zřícenina hradu Gutštejn se nachází nedaleko Konstatinových Lázní v okrese Tachov. Patří bezpochyby k nejpůvabnějším zříceninám západních Čech. Návštěvu zříceniny spojíme s procházkou údolím potoka Hadovky. Na výlet údolím se můžeme vydat za sucha s kočárkem, s dětmi na odrážedlech, případně i odstrkovadlech. Před samotným výstupem na vrch se zříceninou hradu Gutštejn je nutné přenést kočárek přes dřevěný můstek.

Z rozcestí Dudákovský mlýn na zříceninu hradu Gutštejn

Zaparkujeme u silnice vedoucí z Konstantinových Lázní na Pernarec, hned vedle mostu přes Úterský potok - u rozcestí Dudákovský mlýn. Vyrazíme po červené turistické značce, pár desítek metrů jdeme po silnici a pak zabočíme vlevo na slušnou lesní cestu. Až k odbočce na Gutštejn je cesta pohodová po rovině, na chvíli vede podél toku Úterského potoka a poté proti proudu potoka Hadovky.

Na rozcestí U Starého mostu se k nám přidá žlutá turistická značka, jíž se budeme držet až ke zřícenině. Žlutá odbočí brzy doprava a křižuje potok, který překleneme po dřevěné lávce zhotovené z kůlů. Ti, kdo se vypravili s kočárkem, jej opatrně přenesou. Cesta ke zřícenině tyčící se nad námi na skalnaté ostrožně stoupá do kopce pozvolna, a tak není problém kočárek vytlačit. Z původní středověké stavby se dochovaly pozůstatky obvodových zdí a 25 metrů vysoká hranolovitá věž se zaoblenými rohy, která dominuje celé zřícenině. Na vrcholu věže roste jalovec obecný a uvnitř hnízdí sova pálená. Zpět k autu se navrátíme po stejné cestě.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/plzensko/139-vylet-na-zriceniny-gutstejn-a-falkenstejn