Výlety s dětmi

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci

Výlety s dětmi

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci
  • Druh zábavy: expozice věnovaná životu rodiny hospodáře na přelomu 19. a 20. století, expozice zemědělství a výroby došků, vzdělávací programy, kulturní akce
  • Doporučený věk dětí: 6+
  • Adresa: Bolevecká náves 1/3, Plzeň 1 - Bolevec, Česká republika

Popis

V rámci projektu „Rok na vsi“ byla v březnu 2021 dokončena obnova Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci. Projekt přinesl rekonstrukci historických staveb, revitalizaci dvora a přilehlé zahrady i nové expozice, které přiblíží každodenní i sváteční život rodiny hospodáře na přelomu 19. a 20. století.

Selský dvůr U Matoušů je od roku 2008 národní kulturní památkou a spolu s dalšími usedlostmi vymezuje jádro někdejší vsi. Téma památkové péče ve vztahu k vesnické architektuře se připomíná speciálními programy pro veřejnost i pracovními dílnami pro odborníky.

Ve vícegeneračním obytném domě se skladovacím zázemím najdeme světnici, kuchyni s komorou, ale i bydlení pro mladou rodinu hospodářovy dcery, která se s manželem připravuje na převzetí statku. Ve světnici je možné obdivovat slavnostní oděv sedláka a selky z Plzeňska. Ve stodole jsou umístěny zemědělské stroje jako mlátičky, čistící fukary nebo velký žebřinový vůz. Nechybí unikátně dochované dřevěné potrubí, které rozvádělo vodu ze zdejší studny. V sýpce je instalována expozice Cesta obilí, která prezentuje hlavní činnosti spojené s pěstováním obilí v průběhu zemědělského roku a jeho dalším využitím. Pozornost určitě zaujme závěrečná část expozice věnovaná výrobě došků, které kryjí střechu obytného stavení statku. Tuto partii doplňuje působivý videoklip. V prostorách bývalých stájí a chlévů vzniklo zázemí pro návštěvníky i pro pořádání výstav, přednášek a akcí.

Statek je otevřen téměř po celý rok. Mimo hlavní sezónu návštěvnický provoz probíhá během pracovního týdne, kdy jsou hlavní náplní vzdělávací programy pro žáky základních a středních škol. S příchodem jara bývá otevřeno i o víkendech. K významným svátkům v rámci roku se připravují atraktivní akce jako například masopust, máje, posvícení nebo advent. Prohlídky stavení zpestřují dekorace a vyprávění o lidových zvycích a tradicích, které se vázaly k danému období. Specialitou jsou „správcovské“ prohlídky, při nichž průvodce v kroji provádí návštěvníky celým areálem. Prohlídka sýpky, stodoly a dalších částí areálu je jinak bez průvodce.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/zapadni-cechy/13386-selsky-dvur-u-matousu-v-plzni-bolevci