Výlety s dětmi

Cyklistický výlet z Olšan do údolí Říčky a Malé Říčky

Výlety s dětmi

Cyklistický výlet z Olšan do údolí Říčky a Malé Říčky

Cyklistický výlet z Olšan do údolí Říčky a Malé Říčky
  • Trasa výletu: okruh z Olšan přes Hostěnice, jeskyni Pekárnu a údolím Říčky a Malé Říčky
  • Celková délka cyklotrasy: 25 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Popis

Cyklistický okruh v jižní části Drahanské vrchoviny je sice fyzicky náročnější, ale zato nás odmění několika přírodními zajímavostmi. Převážná část trasy je asfaltová, nedlouhý sjezd do údolí Říčky je kamenitý. Krátké odbočky k jeskyním je lepší absolvovat bez kol. S sebou na výlet si přibalíme baterku!

Olšany => Hostěnice

Zaparkujeme na severovýchodním konci Olšan vedle rybníka Haltýř u penzionu U červeného buku. Vyrazíme vzhůru do lesa po cyklotrase 5072. Na rozcestí U Tří javorů si vydechneme a odbočíme doleva na cyklotrasu 507, po které dojedeme na osmicestí Kalečník.

Odtud pokračujeme po žluté turistické značce směrem na Hostěnice. Po cestě míjíme několik rybníků a studánek. Žlutá značka nás provede téměř celými Hostěnicemi.

Hostěnice => jeskyně Pekárna

Od autobusové zastávky Hostěnice, chaty se stočíme doleva k rozcestí Hostěnice a tam se dáme vlevo po červené a žluté turistické značce. Projíždíme kolem sportovního areálu a dětského hřiště a odtud po zhruba 200 metrech narazíme na odbočku k Hostěnickému propadání. Tam Hostěnický potok mizí do podzemí Ochozské jeskyně a poté se vlévá do Říčky.

Na následném rozcestí Hostěnické propadání máme před sebou necelý kilometr obtížněji sjízdného úseku z kopce po žluté turistické značce. Někteří, a především děti, zde asi na chvíli z kola sesednou. Nacházejí se tu totiž kameny, které podkluzují. Takže opatrně!

Odbočka k jeskyni Pekárna - pravěkému sídlišti lovců sobů a koní

V údolí natrefíme na odbočku po modré k jeskyni Pekárna. S koly je přístup náročný, z větší části se jde i po schodech, proto je lepší kola ponechat dole. Prohlídka této tunelovité jeskyně ovšem stojí za to a neměli bychom si ji nechat ujít. Archeologické nálezy svědčí o osídlení jeskyně lovci sobů a koní před 12 000 lety. Vedle pravěkých nástrojů jsou velmi vzácné objevy rytin na zvířecích kostech. V jeskyni se nachází napodobenina pravěké malby býka ze španělské jeskyně Altamira. Tak schválně, kdo ji najde první? 

Údolím Říčky a Malé Říčky

Po návratu ke kolům následně z rozcestí Ochozská jeskyně zahneme vpravo na zelenou turistickou značku a vydáme se podél toku Říčky. Po chvíli narazíme vpravo od cesty na stojan na kola.

Na druhém břehu potoka se nalézají dvě pozoruhodné jeskyně. Za nižšího stavu vody lze překlenout řeku a vystoupat asi 30 metrů k jeskyni Netopýrka. Ta je dlouhá 120 metrů a uvnitř jsou dva dómy. O asi 150 metrů dále je možno dojít k jeskyni Švédův stůl. Tato průchozí asi 30 metrů dlouhá jeskyně zaznamenala nálezy pravěkých zvířat, neandrtálského i mladšího člověka.

Po případném návratu ke kolům pokračujeme po zelené údolím Říčky cca 1 kilometr k Hádeckému rybníku, kde se nabízí možnost přírodního koupání a občerstvení v bufetu. Pak přejedeme silnici spojující Ochoz u Brna s Hostěnicemi a po cyklotrase 5135 (souběžné s červenou turistickou značkou) stále pokračujeme při toku Říčky. Trasa vede po asfaltové cestě s mírným stoupáním.

Na rozcestí Malá Říčka zabočíme doprava a naše cesta (nadále s asfaltovým podkladem) vede proti proudu Malé Říčky až na rozcestí Kalečník. Tato část výletu má již obtížnější, asi tříkilometrové stoupání. Po asi kilometru jízdy narazíme na lesní bar U Jarka, kde se můžeme občerstvit či osvěžit.

Kalečník => Olšany

Z rozcestí Kalečník se do Olšan vrátíme po stejné trase, jako jsme jeli na začátku výletu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/moravsky-kras/13178-cyklotrasa-z-olsan-do-udoli-ricky