Výlety s dětmi

Jeskyně Blanických rytířů a smyslová zahrada v Rudce

Výlety s dětmi

Jeskyně Blanických rytířů a smyslová zahrada v Rudce

Jeskyně Blanických rytířů a smyslová zahrada v Rudce
  • Druh zábavy: komentovaná prohlídka sochařské výzdoby v jeskyni Blanických rytířů, procházka areálem se smyslovou zahradou a Burianovou rozhlednou
  • Doporučený věk dětí: 4+
  • Adresa: Rudka, Kunštát, Česká republika

Popis

V Rudce u Kunštátu se nalézá jeskyně Blanických rytířů. V pískovci byl vytesán labyrint chodeb se sochami blanických rytířů, svatého Václava a legionářů. Vstup do jeskyně střeží socha lva. Prohlídka jeskyně je pouze s průvodcem.

V areálu jeskyně se nachází smyslová zahrada, Burianova rozhledna a pozůstatky čtrnáctimetrové sochy T. G. Masaryka. Okolí jeskyně je osázeno exotickými dřevinami. V lesoparku jsou umístěny sochařské výtvory z mezinárodních sympózií.

Tvůrcem sochy T. G. Masaryka a jeskyně Blanických rytířů byl sochař – samouk Stanislav Rolínek. Jeho prvním úspěšným dílem se stalo sousoší husitů, které mladý autor vytesal v pískovcové skále na úpatí Velkého Chlumu. V té době již Rolínek trpěl nevyléčitelnou tuberkulózou. Pracoval však s vysokým nasazením a odhodláním ukázat světu svůj prozatím nevyužitý talent. Právě na tomto místě došlo k osudnému setkání s Františkem Burianem, podnikatelem a starostou z Kunštátu, který Rolínkovi nabídl možnost realizace mnohem rozsáhlejšího díla v Rudce. Vznikla tak socha T. G. Masaryka a jeskyně Blanických rytířů. Masarykova socha však musela být za nacistické okupace zničena a zůstaly po ní pouze obrovské boty na podstavci. Z původních 17 soch rytířů bylo též část odstraněno. Prvotní záměr rozsahu díla v jeskyni byl větší, ale už se jej nestihlo uskutečnit, protože Stanislav Rolínek svůj boj s nemocí prohrál.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/atrakce-zabava/jizni-morava/12950-jeskyne-blanickych-rytiru-a-smyslova-zahrada-v-rudce