Výlety s dětmi

Slovácký okruh mezi vinicemi u Prušánek

Výlety s dětmi

Slovácký okruh mezi vinicemi u Prušánek

Slovácký okruh mezi vinicemi u Prušánek
  • Trasa výletu: okruh z Prušánek přes Nechory, Nový Poddvorov, větrný mlýn Starý Poddvorov, Dolní Bojanovice a Josefov
  • Celková délka cyklotrasy: 26 km
  • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Projížďku vinařskou oblastí na nejjižnějším cípu Moravy zahájíme v obci Prušánky, největší vinařské obci mikroregionu Podluží. Částí obce Prušánky je malá vesnička Nechory, která je od Prušánek vzdálená 1,5 kilometru severním směrem. Vesnička jako z pohádky mezi pahorky Nechory a Jochy na okraji vinic, kterou tvoří pouze malované sklípky s úzkými a krátkými uličkami, je důležitým společenským centrem. V sobotu po letním slunovratu bývají některé sklepy otevřeny a nabízejí ochutnávku vín. První sobotu v září při západu slunce ožívají Nechory starou vinařskou slavností – Tradiční zarážání hory. Krojované vinobraní se koná třetí sobotu v září a oslavuje úrodu ve vinicích. Cyklistický výlet je možné spojit s některou z těchto akcí.

Lidová architektura s koloniemi vinných sklepů a malebná krajina vybarvená teplými barvami polí, luk a vinic představuje ideální kombinaci tohoto výletu. A nebudou chybět ani turistické zajímavosti – rozhledna Na Podluží, větrný mlýn Starý Poddvorov či Slovácká chalupa s ukázkou původního bydlení slováckého typu.

Prušánky –> Nechory –> větrný mlýn Starý Poddvorov

Zaparkujeme v centru Prušánek, u obecního úřadu. Z Prušánek se vydáme po vedlejší silnici do nedalekých Nechor (cyklotrasa Podluží). V Nechorách si prohlédneme unikátní komplex vinných sklepů a po cyklotrase pokračujeme do mírného kopečka k rozhledně Na Podluží. Z její vyhlídkové plošiny uvidíme rakouské příhraničí, Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál a Dolnomoravský úval.

Asi 500 metrů za rozhlednou cyklotrasa Podluží odbočuje doprava do Nového Poddvorova, my ale pokračujeme rovně po cyklotrase 5115. Obci se vyhneme a po asfaltové cestě mezi poli a vinicemi jedeme směrem do Čejkovic. Do obce však nedorazíme, pod kopcem, těsně, než se cyklotrasa napojí na silnici 422 vedoucí do obce, odbočíme vpravo na neznačenou cestu. Po cca 150 metrech opět odbočíme vpravo a pomalu stoupáme.

Po dalším 1,5 km zahneme doleva a po chvíli na dohled zpozorujeme celodřevěný větrný mlýn Starý Poddvorov obklopený vinicemi a ovocnými stromy, u kterého se rozhodně vyplatí zastavit. Díky důvtipné konstrukci soustrojí byl mlýn celý otočný, aby lopaty byly vždy na straně větru. Při vší pevnosti se celou stavbou dalo snadno otočit. V sezóně je možné mlýn navštívit i uvnitř v doprovodu průvodce.

Větrný mlýn Starý Poddvorov –> Dolní Bojanovice

Po prohlídce mlýna pokračujeme dále po neznačené cestě, přejedeme silnici a na rozcestí Pusté zahneme vpravo na červenou turistickou značku. Dovede nás do lesa a k severnímu okraji Starého Poddvorova. Následujeme červenou značku na rozcestí Horní Kapánsko, kde zabočíme vpravo na cyklotrasu 5115. Ta nás lesem a později mezi poli doprovodí do Dolních Bojanovic.

V Dolních Bojanovicích stojí k vidění Slovácká chalupa, na křižovatce s ulicí Hlavní je nutné se vydat vpravo asi 200 metrů. Slovácká chalupa (č. p. 217) byla původně domovem Františka Vymyslického, rolníka a lidového řezbáře, a v roce 2010 si prošla rekonstrukcí.

 V obci jsou také potraviny, restaurace a cukrárna.

Dolní Bojanovice –> Prušánky

Z Dolních Bojanovic do Prušánek se vracíme po silnici přes Josefov (cyklotrasa 5115). Asi půl kilometru před obcí Prušánky využijeme cyklostezku postavenou podél silnice.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/slovacko/11559-projizdka-vinarskou-podoblasti-prusanky-nechory