Cyklistický okruh po sochách Michala Olšiaka u Žďáru nad Sázavou

Vysočina - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 17. 7. 2014
Cyklistický okruh po sochách Michala Olšiaka u Žďáru nad Sázavou

Turistická oblast: Vysočina, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Polničky k vodní nádrží Pilská, rybníku Mikšovec, jezírku Vápenice, přes Račín k přehradě Velké Dářko a zpět do Polničky

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ne

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 23 km


Tento cyklistický okruh vede lesy severozápadně od Žďáru nad Sázavou, které jsou protkány hustou sítí cest turisticky značených i neznačených. Během výletu zhlédneme šest soch od výtvarníka a sochaře Michala Olšiaka, které jistě zaujmou nejenom děti. Na trase jsou malá převýšení, jede se střídavě po asfaltových, zpevněných lesních a polních cestách. Některé úseky nejsou příliš vhodné pro jízdu s cyklovozíkem.

 

Popis trasy výletu

Jako výchozí bod výletu jsme zvolili vesnici Polnička, kde zaparkujeme v centru u potravin. Vyrážíme po cyklotrase 5061 směrem ke Žďáru nad Sázavou. Na konci obce cyklotrasa zabočuje doprava a následně doleva na cyklostezku podél vodní nádrže Pilská. U nového volno-časového areálu Pilák zastavíme u sousoší od Michala Olšiaka tvořené ze tří soch – Hraniční kámen, Lev a Orlice představující zemskou hranici mezi Čechy a Moravou.

Za areálem přejedeme hráz a v kempu odbočíme vlevo na modrou turistickou značku. Ta nás po 700 metrech nasměruje doprava a po kilometrovém stoupání dovede k další soše – „Mamlas“, odkud je pěkný výhled na Žďár nad Sázavou s dominantou města, poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Od sochy vede modrá značka po úzké pěšince, kousek mírně do kopce a vzápětí dolů k rybníku Mikšovec. Následuje kratší stoupání a dostáváme se na pěknou asfaltovou cestu, po které se dopravíme k odpočívadlu, od něhož vede pár desítek metrů odbočka ke krásnému jezírku Vápenice.

Od jezírka pokračujeme po asfaltce k rozcestí „Pod Adamovým kopcem“. Zde odbočíme vlevo a čeká nás 3,5 kilometrový asfaltový úsek lesem. První 3 kilometry jsou po zelené, pak se asfaltka od tohoto značení stáčí doprava. V zatáčce objevíme lavičky. Na následující křižovatce asfaltku opouštíme a vydáme se doleva na lesní cestu. Zanedlouho se napojíme na žlutou turistickou značku vedoucí do Račína. U rybníka Račín, posetém různobarevnými lekníny, si prohlédneme další dílo Michala Olšiaka, sochu Raka.

Z Račína pokračujeme po žluté značce přes pole do lesa. V lese navážeme na asfaltku a jedeme po ní stále rovně (nevšímáme si, že žlutou značku brzy opouštíme). Po 1,5 kilometru asfaltka zatáčí doprava, ale my jedeme po lesní cestě rovně z kopce, než se dostaneme na křižovatku s červenou značkou. Pod jejím vedením se dáme doleva a po 1,5 kilometru se ocitneme u přehrady Velké Dářko (po levé straně) a Nového rybníku (po pravé straně). Přehrada je mělká, takže je vyhovující i ke koupání s malými dětmi. U pláže se nalézá občerstvení a poslední socha tohoto výletu – „Rozcestník“.

Do Polničky se vracíme po červené značce (zpočátku stejné cestě jako jsme přijížděli k přehradě). Na okraji Polničky se děti mohou zabavit v areálu Salón Expres Vagón, což bude určitě příjemné zakončení tohoto okružního výletu.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Michal Olšiak

Michal Olšiak je umělec, malíř a sochař. Narodil se ve Žďáře nad Sázavou v roce 1978. Po absolvování zdejšího gymnázia se věnuje svým zálibám – sochařství, malířství a cestování.  Na mezinárodních soutěžích dosáhl několika ocenění.  Ve Veselovské ulici ve Žďáře nad Sázavou otevřel svoji galerii.

Obrazy maluje většinou olejem nebo kombinovanou technikou. Monumentální plastiky vytváří z pískovce nebo betonu a začleňuje je do krajiny. Řada soch je situována ve Žďáře nad Sázavou a jeho blízkém okolí, umístěny jsou ale i na jiných místech ČR.  V zahraničí můžeme díla Michala Olšiaka vidět v Německu a Itálii.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zábavný areál Salón Expres Vagón, Polnička u Žďáru nad Sázavou

Rekreační oblast Pilák, Žďár nad Sázavou

Naučná stezka kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou

Cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Polnička – Velké Dářko

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka Přibyslav – Sázava
Cyklostezka Přibyslav – Sázava

Turistická oblast: Vysočina, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou z Přibyslavi do Sázavy u Žďáru nad Sázavou, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 19 km (tam a zpět), 11 km (při návratu vlakem)

Cyklotrasa ze Žďáru nad Sázavou do Sázavy
Cyklotrasa ze Žďáru nad Sázavou do Sázavy

Turistická oblast: Vysočina, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Žďáru nad Sázavou přes Hamry nad Sázavou do Sázavy, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 20 km (zpět stejnou cestou), 10 km (při návratu vlakem)

Cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Polnička – Velké Dářko
Cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Polnička – Velké Dářko

Turistická oblast: Vysočina, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Žďáru nad Sázavou přes Polničku k přehradě Velké Dářko

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 20 km

Tipy kam s dětmi na Vysočině

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Vysočině, s kočárkem nebo s odrážedlem.  cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Vysočině.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na Vysočině do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na Vysočině
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na Vysočině. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na Vysočině
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na Vysočině. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Vysočině.