Na kole z Gerlovy Hutě k jezeru Laka

Šumava - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 26. 11. 2013
Na kole z Gerlovy Hutě k jezeru Laka

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z parkoviště u rozcestí Gerlova Huť přes Novou Hůrku, Starou Hůrku k jezeru Laka a zpět ke Gerlově Huti

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén:  kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  19 km


Trasa cyklistického výletu nedaleko Železné Rudy vede po cyklostezkách, i přes některá stoupání lze výlet doporučit též na jízdu s cyklovozíkem.

Zaparkujeme na parkovišti u rozcestí Gerlova Huť u silnice 27 spojující Železnou Rudu a Klatovy. Vydáme se po cyklostezce směřující podél silnice do Nové Hůrky (cyklotrasa 33). Po třech kilometrech se cyklostezka odklání od silnice a po 2 kilometrech dorazíme do Nové Hůrky.

V Nové Hůrce odbočíme doprava na cyklotrasu 2115 a stoupáme ke kapli sv. Kříže ve Staré Hůrce. Na jezero Laka dojedeme po cyklotrase 2113.

Po odpočinku u jezera sjedeme do Staré Hůrky, tam zahneme doleva na cyklotrasu 2119. Po 2 kilometrech výšlapu začínáme klesat, napojíme se na výchozí cyklostezku 33, po které se navrátíme zpět na parkoviště na Gerlově Huti.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Jezero Laka

Na české části Šumavy se nalézá pět jezer ledovcového původu. To nejmenší a nejvýše položené nese poněkud nezvyklý název, Laka. Nachází se v nadmořské výšce 1.096 metrů, jeho rozloha činí 2,78 hektarů a naměřená hloubka je maximálně 3,9 metrů. Jezero Laka je odvodňováno Jezerním potokem, který ústí do řeky Křemelné. Na dně jezera roste rašeliniště. Na hladině můžeme spatřit plovoucí ostrůvky, které s plynoucím časem pozvolna mění svoji polohu.

 

Kaple svatého Kříže a historie Hůrky

Hůrka je název zaniklé sklářské obce založené v roce 1732 rodem Hafenbrädlů. V roce 1766 vznikla nedaleko nová sklárna a této části obce se začalo říkat „Nová Hůrka“. Stará část obce (místo staré hutě) se pojmenovala "Stará Hůrka".

V roce 1782 dal Ignác Hafenbrädl ve vsi postavit kostel sv. Vincence Ferrerského. V roce 1820 byla vybudována kaple sv. Kříže, v níž jsou pochováni členové sklářských rodin Hafenbrädlů a Abelů.

Po 2. světové válce byla německá část obyvatelstva odsunuta. Za krátký čas Starou Hůrkou (kromě Nové Hůrky) prochází pohraniční pásmo železné opony. Kaple sv. Kříže je jedinou stavbou, která se z vesnice dochovala a nebyla společně s ostatními budovami zničena.

Vzpomínku na tehdejší obec Hůrku vzbuzuje také chráněné stromořadí s javory a lipami.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh z Modravy přes Tříjezerní slať
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Javoří pilu, Tříjezerní slať, Rokytu a zpět na Modravu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  17 km

Výlet z Modravy podél Roklanského potoka
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Modravy přes Rybárnu, Javoří pilu a Tříjezerní slať

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy:  11 km

Z Modravy na Březník
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Modravy na Březník, dvě varianty návratu na Modravu (stejná trasa po modré nebo v rámci okruhu přes Cikánskou slať po zelené turistické značce)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (návrat z Březníku na Modravu po zelené tur. značce), všechny typy kočárků (návrat z Březníku na Modravu po modré tur. značce)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla, po modré značce i odstrkovadla

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy:  15 km (obě varianty)

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.