Cyklovýlet z Kvildy na Knížecí Pláně a Bučinu

Šumava - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 2. 10. 2016
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Kvildy na Knížecí Pláně, Bučinu a zpět na Kvildu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  23 km


Jako počáteční místo tohoto výletu jsme zvolili Kvildu. Z centra Kvildy sjedeme z kopce po silnici (zároveň i modrá turistická značka), pod kopcem přejedeme most přes Vltavu a z rozcestí Hraběcí Huť pokračujeme vlevo po cyklotrase č. 331 a začneme stoupat. Po 1,5 kilometru, kdy po levé straně mineme Lesní chalupy, na rozcestí odbočíme doleva a pokračujeme lesem po neznačené, ale celkem kvalitní asfaltové cyklostezce. Jedná se o příjemnou projížďku, kde se střídají mírná klesání a stoupání.

Po cca 7 kilometrech se dostaneme na rozcestí s cyklostezkou 1040 spojující Borová Lada a Knížecí Pláně. Zabočíme doprava na tuto bílými cyklistickými značkami, po 300 metrech projedeme kolem odpočívadla, sjíždíme po parádní cestě z mírného kopce a posledních pár metrů před Knížecími Pláněmi trochu stoupáme. Na Knížecích Pláních nalezneme hájenku s restaurací i bufet s posezením, kde doporučujeme se občerstvit, protože máme před sebou výšlap na Bučinu. Pokračujeme po červeně značené cyklotrase č. 1023 společně s modrými turistickými značkami. Ještě než začneme stoupat, 500 metrů za hájenkou na chvilku opustíme cyklotrasu 1023 a zahneme po červené pěší značce doleva k hřbitovu, který zůstal po původní obci a torzu kostela.

Vrátíme se zpět na cyklostezku 1023. Po dvou kilometrech jsme na Bučině u rozcestí "Bučina" a můžeme vydechnout. Dáme se doleva, po pravé straně uvidíme kapličku, o kousek dále rekonstrukci „železné opony" a informační tabule. Poblíž je hotel a restaurace Alpská vyhlídka. Když bychom pokračovali ještě kousek dále, dorazíme ke hraničnímu přechodu pro pěší Bučina – Finsterau.

Vrátíme se na rozcestí „Bučina", jedeme rovně do kopce po cyklotrase 331, stoupání začne střídat klesání a pak už se jenom vezeme z kopce dolů až na Kvildu.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Kvilda

Vesnici založili Němci v 16. století, přesto s označením názvu lesa Kvilda se setkáváme již ve 14. století. Toto místo obývali především němečtí občané do roku 1945.

Kvilda leží v nadmořské výšce 1062 metrů a je nejvýše položenou obcí v České republice. Dochází zde k soutoku Kvildského potoka a Teplé Vltavy, která ve vzdálenosti 5 kilometrů odsud pramení.

Kvilda je významným celoročním turistickým centrem. Bylo tu zřízeno Středisko NP Šumava. Uprostřed obce stojí novogotický kostel sv. Štěpána, jedná se o kamennou stavbu obloženou šindelem z důvodů ochrany zdiva před nepříznivým počasím. Vedle kostela se nalézá obecní úřad a muzeum se stálou expozicí historie Kvildy a Bučiny.

 

Knížecí Pláně

Kolem roku 1800 na místě vznikla obec Fürstenhut. V roce 1877 dostala český název Knížecí Pláně. Převážná část obyvatelstva byla německé národnosti, po ukončení druhé světové války většina obyvatel uprchla do Německa, ostatní Němci byli vysídleni. Po roce 1950 došlo k úplnému zániku obce a v roce 1956 k odstřelení zdejšího kostela. Z obce zůstal pouze hřbitov, který byl v roce 1992 obnoven. 

 

Bučina

Bučina, německy Buchwald, vznikla v druhé polovině 18. století. Většina obyvatel byla německé národnosti a po odsunu Němců po 2. světové válce osada zanikla. Dnes tu najdeme kapličku postavenou v roce 1992, hotel a restauraci Alpská vyhlídka, rekonstrukci "železné opony" a turistické odpočívadlo s řadou informačních tabulí, odkud je krásný výhled přes Knížecí Pláně na jižní část Šumavy. V sezóně jezdí z Kvildy na Bučinu ekologický autobus, autům je sem vjezd zakázán.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy

 

Video

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet z Kvildy k prameni Vltavy
Výlety s dětmi: Šumava

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: Z Kvildy k prameni Vltavy a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  12 km

Cyklovýlet Kyjovským údolím
phoca thumb m 5-kyjovske-udoli

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od informačního střediska Saula přes Doubice, Kyjov do Zadní Doubice a zpět

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku
Výlety s dětmi: Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lukova na zříceninu Nový Hrádek, do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět do Lukova

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Tipy kam s dětmi v jižních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v jižních Čechách výlety na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v jižních Čechách a na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v jižních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v jižních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v jižních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v jižních Čechách.