Cyklovýlet přes Ždánický les u Bučovic na Slovácko

Slovácko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 25. 7. 2015
Cyklovýlet přes Ždánický les u Bučovic na Slovácko

Turistická oblast: Slovácko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Bučovic přes Ždánice do Kyjova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: středně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 30 km (při návratu vlakem)


Pokud jste vášniví cyklisté a k tomu milovníci dobrého moravského vína, přijměte i se svými polovičkami či přáteli pozvání na výjimečný cyklovýlet. Nečeká nás příliš náročný terén, výlet zvládnou i méně trénovaní dospělí a trochu zkušené školní děti. Trasa povede převážně po cyklotrasách příjemným stínem Ždánického lesa, část pak po pěších turistických (avšak dobře sjízdných) stezkách.

Výlet začneme ve městě Bučovice. Pokud jsme například z Brna, využijeme se svými koly služeb cyklobusů (www.idsjmk.cz/cyklo; autobusová linka č. 602), cesta trvá asi hodinu.

Bučovice jsou známy především renesančním zámkem a velmi pěknou zámeckou zahradou. Obojí je pak návrhem věhlasného architekta Jacopa Strady. Pokud jsme zvědaví, jak vypadá takový zámecký „zaječí" pokoj či Venušin sál, stojí za to zúčastnit se prohlídky. Pozoruhodné je taktéž arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje. Celkovou zámeckou, vznešenou krásu o to více umocňuje osmimetrová Bakchova fontána.

Po případné prohlídce zámku se napojíme na cyklotrasu č. 5097 (od zámku směr vlakové nádraží, ul. Ždánská), šlápneme do pedálů a konečně vyrazíme do klidné náruče přírody. Cyklotrasa nás povede obcí Kloboučky a poté už příjemnou krajinou Ždánického lesa. Na rozcestí U Kříže se vydáme doprava po cyklotrase č. 473. Namasírujeme svaly, čeká nás stoupání! Jakmile se dostaneme k rozcestí U Slepice, můžeme si oddechnout, právě jsme zdolali nejvyšší bod dnešního výletu! Víte, proč rozcestí nese takovýto příhodný název? Údajně si zde jednou pod stromem jistý Lichtenštejnský pán dopřával odpoledního šlofíka, v tom jej však probudila tetřeví slepice. Sotva se stačil ohlédnout, spatřil, jak se k němu řítí obrovský divočák. Nečekanou rychlostí vyšplhal na strom. Rozlícený divočák, byla to bachyně, pobíhal kolem stromu a rozrýval půdu. Lovci jí totiž před chvílí zastřelili mládě. Mladý Lichtenštejn setrval na stromě údajně několik hodin, než se divočák uklidnil a vzdálil se. Na počest toho, že mu tetřeví slepice zachránila život, pojmenoval toto místo „U Slepice". (Zdroj: www.politavi.cz)

Poté budeme pokračovat po žlutě značené turistické trase, která se následně napojí na část Naučné stezky Ždánickým lesem.

Ždánice jsou nevelké slovácké městečko, které nás však uvítá otevřenou náručí, vůní vína a překvapí spoustou zajímavostí, které jinde nenajdeme. Určitě si prohlédneme zámek, předzámčí s kašnou a zámecký park, v němž najdeme vchod do unikátního městského Vrbasova muzea. Nedaleko muzea se nalézají tři malé náhrobky. Před více než sto lety zde byli pochováni Piff, Stopsi a Brock. A že jsou to nezvyklá jména? Jakby ne, když se jednalo o psí miláčky jednoho ze zámeckých pánů! A víte, čím ještě jsou Ždánice známy? Svými křehoučkými sněhovými trubičkami! Ano, zrovna zde se vyrábí pravé Sychrovy trubičky, které se rozváží po celé naší zemi. Že se Vám sbíhají sliny? Můžeme navštívit cukrárnu Symonie na Hrubé straně (jen pár metrů od náměstí) a doplnit kalorie. Pokud si však předně chceme dopřát skutečně „chlapský" oběd, nebudeme litovat návštěvy Restaurace Mušketýr či restaurace v Hotelu Radlovec.

A pak konečně vzhůru do sedel, ze Ždánického náměstí se napojíme na cyklotrasu č. 5096 (Kyjovská vinařská) a hurá vyrážíme do slováckých vinohradů, ty budeme míjet zejména mezi obcemi Lovčice a Nechvalín. I přes mírné stoupání si vychutnáme výhled do širokého okolí. Projíždíme místy, kde kdysi hospodařili naši předchůdci už v době Velké Moravy, o čemž vypovídají četné archeologické vykopávky (torza pohřebiště s hroby z doby laténské a slovanské, předměty z období Velkomoravské říše). Do dnešních dnů se také dochovaly pozůstatky tvrze s kruhovým jádrem, příkopem a valem. Míjíme obec Ostrovánky a následně přijíždíme do Bukovan. Máme již za sebou většinu dnešního výletu, proto nepohrdněme krátkým odpočinkem na Bukovanském mlýně s nádhernou vyhlídkou do pohostinného slováckého kraje. Celý areál se také nese ve slováckém duchu. Pohodlně se usadíme a ochutnáme některou ze specialit místní kuchyně. Taková pečená kachnička se zelím jistě přijde vhod! A víte, co jsou to „patenty"? Že ne? Tož to musíte také okoštovat! Neodmítněte ani pohárek osvěžujícího moravského vína! Po občerstvení šlápneme do pedálů a pokračujeme dále po cyklotrase 412 (Kyjovská vinařská), která nás dovede do naší cílové stanice.

Pro zpáteční cestu do Bučovic, případně Brna, lze využít přepravu vlakem.

Zdroj: pro tento výlet byly použity texty od Ing. Ellen Repíkové

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zámek a zámecká zahrada v Bučovicích

Výlet s dětmi za zvířátky a tajemstvím Ždánického lesa u Bučovic

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet s dětmi za zvířátky a tajemstvím Ždánického lesa u Bučovic
Výlet s dětmi za zvířátky a tajemstvím Ždánického lesa u Bučovic

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: od Ekofarmy Jalový dvůr na hradiště Kepkov a k tvrzišti Konůvky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km

Zámek a zámecká zahrada v Bučovicích
Zámek Bučovice

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: procházka zámeckou zahradou a jírovcovou alejí, prohlídka zámku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v zámecké zahradě a aleji)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v zámecké zahradě a aleji)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: parkování v blízkosti zámku

Zámek Milotice, kostýmové prohlídky, francouzská zahrada
Zámek Milotice, kostýmové prohlídky, francouzská zahrada

Turistická oblast: Slovácko, Česká republika

Popis trasy výletu: návštěva zámku Milotice, procházka zámeckou zahradou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří zámku a v zámecké zahradě)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří zámku a v zámecké zahradě)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: parkování u zámku

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.