Okruh přes Voděradské bučiny a naučnou stezku Klokočná

 • Trasa výletu: okruh z Louňovic přes Černé Voděrady, Struhařov, Klokočnou, Tehov a Svojetice
 • Celková délka cyklotrasy: 30 km
 • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Výchozím bodem tohoto cyklovýletu jsou Louňovice, obec kousek za městem Říčany. Cesta z velké části prochází lesem, místy přes pole a několika obcemi.

Zaparkovat můžeme u fotbalového hřiště a vyrazit po cyklotrase číslo 23 (zároveň modrá turistická značka). Po chvíli opouštíme Louňovice, projíždíme přírodní rezervací Voděradské bučiny po šotolino-asfaltové cestě a dojedeme k silnici. Pár metrů od křižovatky se silnicí se nachází studánka, ke které se dostaneme po dřevěném chodníku.

Pokračujeme do kopce po silnici a na další odbočce se dáme doleva. Asi po dvou kilometrech jsme u rybníka na okraji obce Černé Voděrady. Tady si můžeme udělat přestávku, objevíme tu dětské hřiště.

U rybníka navážeme na červenou turistickou značku přes Černé Voděrady a následně sjedeme z kopce ke Zvánovickému potoku. Napojíme se na zelenou tur. značku, která nás provede chatovou oblastí k silnici. Na silnici zahneme doleva a po 100 metrech doprava na asfaltovou cyklostezku podél Zvánovického potoka (cyklotrasa 0031). Cyklostezkou dorazíme do Struhařova. Na křižovatce s hlavní silnicí jedeme rovně a dostaneme se k Hliněnému rybníku. Najdeme tu občerstvení s dětským hřištěm.

Pokračujeme po tzv. „Mikešově cestě" (má celkem 12 zastavení, my projedeme přes 7.-10. stanoviště), která nás zavede do Klokočné. Zde je restaurace s venkovním posezením a malým děts. koutkem. Přes velké rozcestí „Jedlice" dorazíme do Tehova. (Pozor, sjezd z Klokočné k rozcestí Jedlice je náročnější s cyklovozíkem, na cestě jsou kořeny, ale dá se s opatrností zvládnout, případně je možné toto místo objet po silnici.)

V Tehově se napojíme na silnici, vyšlápneme kopec a následně ho sjedeme k rozcestí „Vojkov". Odbočíme doprava na pěknou asfaltovou cyklostezku (cyklotrasa 0031) a zároveň naučnou stezku Klokočná. Tuto naučnou stezku lze využít k tréninkům jízdy na kole malých začínajících cyklistů.

Dojedeme opět k rozcestí „Jedlice". Tam cestou vlevo pokračujeme do Svojetic (zelená turistická značka) a dále do Louňovic (cyklotrasa 0022).

V celé oblasti se nalézá mnoho značených cyklotras, lze zvolit více variant výletu.

Zajímavosti

Voděradské bučiny

Voděradské bučiny jsou přírodní rezervací o rozloze 658 ha, která vznikla v roce 1955. Rezervace na pravém břehu Jevanského potoka zahrnuje les tvořený převážně buky, dále dubem letním, habrem obecným, místy se vyskytuje osika, lípa a bříza.

Mikešova cesta

Pro děti velmi zajímavá cesta z Hrusic do Říčan má dvanáct zastavení s tabulemi a nese název "Mikešova cesta". Na tabulích jsou obrázky a úryvky z knížky o kocourku Mikešovi od Josefa Lady a označují místa, kde se jednotlivé příhody Mikeše a jeho kamarádů odehrávaly.

Fotogalerie

Léčivá studánka
Rybník, Černé Voděrady
Dětské hřiště, Černé Voděrady
Zvánovický potok
Hliněný rybník
Dětské hřiště u Hliněného rybníka
Hliněný rybník
Rybník u rozcestí Jedlice
Mikešova cesta s 10. zastavením
Naučná stezka Klokočná

Další tipy kam s dětmi v okolí

Plovárna Jureček - přírodní koupání v Říčanech

Plovárna Jureček - přírodní koupání v Říčanech
 • Druh zábavy: plovárna
 • Pláže: travnaté
 • Adresa: Říčany, Česká republika

Dětské hřiště v areálu plovárny Jureček, Říčany

Dětské hřiště v areálu plovárny Jureček, Říčany
 • Druh zábavy: dětské a sportovní hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: U Jurečku, Říčany, Česká republika

Centrum pro volný čas Na Fialce, Říčany u Prahy

Centrum pro volný čas Na Fialce, Říčany u Prahy
 • Kurzy a kroužky: angličtina-pro-deti, cvičení, jóga pro děti, taneční kroužek, výtvarný kroužek, hudební kroužek, předškolka
 • Další služby: dětská herna, hlídání dětí, moderní centrum pro volný čas, 3D projekce, dětská divadelní představení, plavecký bazén s dětským brouzdalištěm, párou a saunami, sportovní hala, kroužky výtvarné, sportovní a vzdělávací, semináře, čtení dětem, jarní tábor, soutěže, Café Bistro, možnost uspořádání dětské narozeninové párty
 • Adresa: Mánesova 2530/3a, Česká republika

Hrůzostrašné sklepení, Kojetín

Hrůzostrašné sklepení, Kojetín
 • Druh zábavy: strašidelná expozice
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Masarykovo nám. 8, Kojetín, Česká republika

Naučná stezka Kunickou přírodou

Naučná stezka Kunickou přírodou
 • Trasa výletu: okruh naučnou stezkou Kunickou přírodou kolem zámku Berchtold v Kunicích
 • Celková délka trasy: 1,2 km
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 395 m / 499 m

Průměrné stoupání / klesání: 4.5 % / 4.1 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

Mobilní mapová aplikace

 

Mobilní mapová aplikace

V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

google play128

Instalovat aplikaci Locus Map

help

Použití aplikace

Free Joomla! template by L.THEME