Hřebenem Orlických hor na Velkou Deštnou

 • Trasa výletu: z rozcestí Šerlich na Velkou Deštnou, k rozcestí Pěticestí a zpět
 • Celková délka cyklotrasy: 27 km
 • Terén: středně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Zaparkujeme u rozcestí Šerlich na parkovišti vedle silnice z Deštné v Orlických horách do Orlického Záhoří. Na dohled máme Masarykovu chatu, na kterou si můžeme vyjet nyní nebo až na závěr cesty a spojit to s občerstvením v restauraci. Je odtud krásný rozhled jak na českou, tak i polskou stranu.

Celý výlet vede po cyklotrase č. 4071 po asfaltových cestách (vyjma odboček na Velkou Deštnou a ke Kunštátské kapli). Od silnice vyrazíme po asfaltové cyklostezce směr Velká Deštná. Čeká nás sice táhlé, ne však extrémně náročné stoupání. Po pravé straně mineme Malou Deštnou a po 3,5 kilometrech dojedeme k odbočce na Velkou Deštnou. Na chvíli opustíme cyklotrasu, zabočíme doprava na horší kamenitou cestu. Naštěstí se jedná jen o kousek (asi 200 metrů). Když se dostatečně pokocháme pohledy z dřevěné rozhledny na nejvyšším bodě Orlických hor, tak se z vrcholu Velké Deštné vrátíme na cyklotrasu a vydáme se cestou z kopce dolů.

Opatrně, na konci sjezdu prudká pravotočivá zatáčka! Chvíli mírně stoupáme a následně klesáme. Pokud jsme pozorní, neměli bychom přehlédnout po levé straně dřevěnou rozhlednu, ze které je moc hezký výhled na Orlické Záhoří. Dorazíme k rozcestí „Pod Homolí", odkud odbočíme doprava a po pár desítkách metrů doleva. Stoupáme serpentýnami, opět nic extra náročného, na rozcestí „Pěticestí". Najdeme zde bufet, který pravděpodobně bývá otevřený pouze o víkendech. Můžeme posedět na lavičce a děti se mohou proběhnout.

Pokud se na to cítíme, je možné pokračovat dále po cyklostezce na další rozcestí „Mezivrší", počítejme však s dalším střídáním stoupání a klesání. Můžeme si udělat kratší zajížďku (800 m) pěšinou ke Kunštátské kapli po červené turistické značce, od ní se vrátíme zpět na Pěticestí.

Z rozcestí Pěticestí se navracíme zpět na Šerlich.

Zajímavosti

Velká Deštná

Velká Deštná (1 115 metrů) je nejvyšší horou Orlických hor.
Na vrcholu byla ze dřeva postavena Štefanova vyhlídka, do výšky osmi metrů se na ni vystupuje po žebříku. Máme odtud výhled na Rychnovsko, Broumovsko, Góry stolowe, Kralický Sněžník a za ním panorama Jeseníků, Jestřebí hory a vrcholky Krkonoš. Podobně jako v celých Orlických horách i na Velké Deštné lze nalézt pozůstatky prvorepublikového předválečného opevnění.

Šerlich

V okolí vrcholu Šerlich o nadmořské výšce 1 027 metrů původně stávala horská osada Šerlich. V roce 1925 zde byla Klubem českých turistů postavena Masarykova chata. Otevření chaty se účastnil i Alois Jirásek. V roce 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Na počátku 50. let se přejmenovala na chatu ČSTV na Šerlichu. V roce 1990 získala zpět svoje původní jméno.

Kunštátská kaple

Barokní kaple Navštívení Panny Marie byla pravděpodobně postavena kolem roku 1671 v nadmořské výšce 1 035 metrů a sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků. Po roce 1945 byl interiér kaple zničen. Zčásti došlo k obnově až v roce 1967 a celková rekonstrukce Kunštátské kaple proběhla v roce 2004. Následující rok byla vysvěcena biskupem Dominikem Dukou.

Fotogalerie

Masarykova chata, Šerlich
Masarykova chata, Šerlich
Pohled z Šerlichu do Polska
Pohled z Šerlichu do Polska
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled z rozhledny na Velké Deštné
Pohled na Orlické Záhoří
Pohled na Orlické Záhoří
Orlické Záhoří z dřevěné rozhledny cestou k rozcestí Pod Homolí
Orlické Záhoří z dřevěné rozhledny cestou k rozcestí Pod Homolí
Pěticestí
Pěticestí
Kunštátská kaple
Kunštátská kaple

Další tipy kam s dětmi v okolí

Z Luisina Údolí na Velkou Deštnou

Z Luisina Údolí na Velkou Deštnou
 • Trasa výletu: z Luisina Údolí přes sedlo Pod Jelenkou na Velkou Deštnou
 • Celková délka trasy: 9 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu

S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu
 • Trasa výletu: autobusem z Deštného v Orlických horách k Masarykově chatě na Šerlichu, odtud pěšky přes Bukačku, Polomské sedlo, Šerlišský Mlýn do Deštného
 • Celková délka trasy: 11 km
 • Terén: mírně až středně kopcovitý (převážně sestup z kopce)
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

ADVENTURE GOLF, Říčky v Orlických horách

ADVENTURE GOLF, Říčky v Orlických horách
 • Druh zábavy: adventure golf
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Říčky v Orlických horách, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 958 m / 1110 m

Průměrné stoupání / klesání: 4.5 % / 4.5 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Mobilní mapová aplikace

 

Mobilní mapová aplikace

V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

google play128

Instalovat aplikaci Locus Map

help

Použití aplikace

Free Joomla! template by L.THEME