Hřebenem Orlických hor na Velkou Deštnou

Orlické hory a Podorlicko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 3. 2. 2015
 phoca thumb m 3-velka-destna

Turistická oblast: Orlické hory, Česká republika

Popis trasy výletu: z rozcestí Šerlich na Velkou Deštnou, k rozcestí Pěticestí a zpět

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: středně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  27 km


Zaparkujeme u rozcestí Šerlich na parkovišti vedle silnice z Deštné v Orlických horách do Orlického Záhoří. Na dohled máme Masarykovu chatu, na kterou si můžeme vyjet nyní nebo až na závěr cesty a spojit to s občerstvením v restauraci. Je odtud krásný rozhled jak na českou, tak i polskou stranu.

Celý výlet vede po cyklotrase č. 4071 po asfaltových cestách (vyjma odboček na Velkou Deštnou a ke Kunštátské kapli). Od silnice vyrazíme po asfaltové cyklostezce směr Velká Deštná. Čeká nás sice táhlé, ne však extrémně náročné stoupání. Po pravé straně mineme Malou Deštnou a po 3,5 kilometrech dojedeme k odbočce na Velkou Deštnou. Na chvíli opustíme cyklotrasu, zabočíme doprava na horší kamenitou cestu. Naštěstí se jedná jen o kousek (asi 200 metrů). Když se dostatečně pokocháme pohledy z dřevěné rozhledny na nejvyšším bodě Orlických hor, tak se z vrcholu Velké Deštné vrátíme na cyklotrasu a vydáme se cestou z kopce dolů.

Opatrně, na konci sjezdu prudká pravotočivá zatáčka! Chvíli mírně stoupáme a následně klesáme. Pokud jsme pozorní, neměli bychom přehlédnout po levé straně dřevěnou rozhlednu, ze které je moc hezký výhled na Orlické Záhoří. Dorazíme k rozcestí „Pod Homolí", odkud odbočíme doprava a po pár desítkách metrů doleva. Stoupáme serpentýnami, opět nic extra náročného, na rozcestí „Pěticestí". Najdeme zde bufet, který pravděpodobně bývá otevřený pouze o víkendech. Můžeme posedět na lavičce a děti se mohou proběhnout.

Pokud se na to cítíme, je možné pokračovat dále po cyklostezce na další rozcestí „Mezivrší", počítejme však s dalším střídáním stoupání a klesání. Můžeme si udělat kratší zajížďku (800 m) pěšinou ke Kunštátské kapli po červené turistické značce, od ní se vrátíme zpět na Pěticestí.

Z rozcestí Pěticestí se navracíme zpět na Šerlich.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Velká Deštná

Velká Deštná (1 115 metrů) je nejvyšší horou Orlických hor.
Na vrcholu byla ze dřeva postavena Štefanova vyhlídka, do výšky osmi metrů se na ni vystupuje po žebříku. Máme odtud výhled na Rychnovsko, Broumovsko, Góry stolowe, Kralický Sněžník a za ním panorama Jeseníků, Jestřebí hory a vrcholky Krkonoš. Podobně jako v celých Orlických horách i na Velké Deštné lze nalézt pozůstatky prvorepublikového předválečného opevnění.

 

Šerlich

V okolí vrcholu Šerlich o nadmořské výšce 1 027 metrů původně stávala horská osada Šerlich. V roce 1925 zde byla Klubem českých turistů postavena Masarykova chata. Otevření chaty se účastnil i Alois Jirásek. V roce 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Na počátku 50. let se přejmenovala na chatu ČSTV na Šerlichu. V roce 1990 získala zpět svoje původní jméno.

 

Kunštátská kaple

Barokní kaple Navštívení Panny Marie byla pravděpodobně postavena kolem roku 1671 v nadmořské výšce 1 035 metrů a sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků. Po roce 1945 byl interiér kaple zničen. Zčásti došlo k obnově až v roce 1967 a celková rekonstrukce Kunštátské kaple proběhla v roce 2004. Následující rok byla vysvěcena biskupem Dominikem Dukou.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

S kočárkem od Masarykovy chaty na Šerlichu k Šerlišskému Mlýnu

Z Luisina Údolí na Velkou Deštnou

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh ze Stožce přes Plešné jezero
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Cyklovýlet Kyjovským údolím
phoca thumb m 5-kyjovske-udoli

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od informačního střediska Saula přes Doubice, Kyjov do Zadní Doubice a zpět

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku
Výlety s dětmi: Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lukova na zříceninu Nový Hrádek, do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět do Lukova

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  26 km