Ze Staré Boleslavi ke kapličce svatého Václava

Okolí Prahy - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 25. 9. 2015
Ze Staré Boleslavi ke kapličce svatého Václava

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Staré Boleslavi přes obec Káraný ke kapličce svatého Václava

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ne

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  17 km


Jedná se o nenáročný výlet, který lze zvládnout během půl dne, celá trasa vede po rovinatých asfaltových nebo polních cestách. Okruh není dlouhý, proto je možno ho podniknout i s menšími dětmi na kole.

Zaparkujeme ve Staré Boleslavi, odkud se na kolech vydáme po silnici směr Káraný. Po přejezdu mostu přes čtyřproudovou rychlostní silnici (na Mladou Boleslav) se napojíme na souběžně vedené turistické a cyklistické značení (shodně modré pásové značky) a ze silnice odbočíme vpravo. Držíme se značek, které nás po okraji staroboleslavských lesů vyvedou do Nového Vestce k mostu přes Jizeru. Přejedeme most a cyklistické značení nás postranními uličkami přivede k rozcestníku v Káraném u vodárny. Odtud pokračujeme po společné trase modrých turistických značek a cyklotras č. 2 a 0041 až k rozcestí u čelákovického zdymadla, kde společně s modrými značkami a cyklotrasou č. 0041 odbočíme vlevo do chatové osady Grado.

Chatovou osadou a přes lávku přes staré rameno Labe nás provedou žluté turistické značky a cyklotrasa č. 0041. Na kraji lesa se žluté značky odpojí vpravo, my pokračujeme lesní cestou po cyklotrase č. 0041 přes rozcestí Na Blatech až na křižovatku cest, kde se společně s cyklotrasami č. 0037 a 0041 dáme vpravo a po chvíli podél vodárenských objektů dorazíme k bývalé eremitáží Svatý Václav.

Od kapličky se vracíme stejnou cestou ke křižovatce, tam pokračujeme rovně po asfaltové silnici do Káraného. Na křižovatce v Káraném odbočíme doprava a zanedlouho jsme opět u mostu přes Jizeru v Novém Vestci. Odtud zpět do Staré Boleslavi můžeme jet stejnou cestou jako na začátku výletu anebo se vrátit po silnici.

 

Alternativní trasa mezi Káraným a osadou Grado

Jinou alternativou k  úseku z Káraného je vydat se od rozcestníku u vodárny v Káraném po žlutých turistických značkách a cyklotrase č. 241 k Labi a po pár stech metrech jízdy po proudu Labe přejet přes lávku na druhý břeh Labe k Lázním Toušeň (nedaleko od lávky je soutok Labe s Jizerou, původně vedly z tohoto břehu na lávku schody, které byly nahrazeny kruhovým nájezdem) a na druhém břehu pokračujeme po cyklotrase č. 0019 proti proudu Labe nezpevněnou cestou po úžině mezi Labem a jezerem Mezi Mosty (možnost koupání) do Čelákovic, kde objedeme zdymadlo a po chvíli dorazíme k nové v dubnu 2014 otevřené lávce, po které přejedeme zpět na druhý břeh, na konci lávky zabočíme vlevo a dostaneme se do chatové osady Grado jako v první alternativě.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Císařské lesy

Název označuje lesní komplex, který kdysi sloužil k brandýské honitbě. Lovit sem jezdil dokonce i Karel IV. Zvyšovala se potřeba těžby dřeva a lesy postupně řídly. Císař Ferdinand I. (1503-1564) lesy opět obnovil. Na deformované půdě se přestalo dařit listnatým stromům (dub), a tak se začaly vysazovat borovice lesní. Těžba dřeba byla značně omezena. Největšího rozkvětu dosáhly "Císařské lesy" zřejmě za Rudolfa II. (1552-1612). Založil oboru, stavěl lovecké zámečky, účelové stavby a zásypy pro zvěř. Největší škody utrpěly lesy i stavby za třicetileté války. K dalšímu rozmachu došlo až počátkem 18. století.

V místě, kde nyní stojí kaplička svatého Václava, dal tehdejší majitel panství František Antonín Špork vybudoval takzvanou "eremitáž" nebo-li poustevnu. Vedla tudy cesta do Lysé nad Labem. Na jedné straně cesty stála kaple svatého Václava a u ní dvě sochy andělů. Za kaplí žil poustevík ve své místnosti s kuchyní a zahradou. Z druhé strany cesty stál knížecí letohrádek, kde v přízemí bydleli dva knězi a v poschodí byly knížecí pokoje. Nedaleko se tyčila asi 12 m vysoká věž s větrným mlýnem a vodometrem s postraními staveními pro zahradníky. Byla zde též ovocná zahrada a velká květinová zahrada s pěti vodotrysky a 14 kamennými sochami. Po smrti hraběte Šporka byla poustevna přenesena jeho dcerou Annou Kateřinou do panství v Lysé nad Labem a na místě zůstala pouze výklenková barokní kaple sv. Václava se dvěma sochami.

 

Barokní kaplička svatého Václava

Barokní kaplička svatého Václava se sochami andělů po obou stranách byla vybudována na přelomu 17. a 18. století. Dlouho se zdálo, že se jedná o díla Matyáše B. Brauna, ale v poslední době se o autorství soch vedou spekulace. 

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Okruh z Káraného Císařskými lesy

Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Zámek a zámecká zahrada v Brandýse nad Labem

Domácí zvířata v zámecké zahradě v Brandýse nad Labem

Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec

Ze Staré Boleslavi k jezeru Lhota (s možností koupání)

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Na kole okolo Kladna
Výlety s dětmi: Na kole kolem Kladna

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po značené cyklotrase kolem Kladna se zastávkou u Turyňského rybníka

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  31 km

Projížďka brdskými lesy - na Černolické skály a Skalku
phoca thumb m 1-cernolicke-skaly

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi do Černolic, na Skalku, Kytínskou louku a ke studánce

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  30 km

Ze Staré Boleslavi k jezeru Lhota (s možností koupání)
Ze Staré Boleslavi k jezeru Lhota (s možností koupání)

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Staré Boleslavi přes les k jezeru Lhota a zpět přes Hlavenec

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý

Celková délka trasy:  13 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.