Ze Staré Boleslavi ke kapličce svatého Václava

 • Trasa výletu: okruh ze Staré Boleslavi přes obec Káraný ke kapličce svatého Václava
 • Celková délka cyklotrasy: 17 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Jedná se o nenáročný výlet, který lze zvládnout během půl dne, celá trasa vede po rovinatých asfaltových nebo polních cestách. Okruh není dlouhý, proto je možno ho podniknout i s menšími dětmi na kole.

Zaparkujeme ve Staré Boleslavi, odkud se na kolech vydáme po silnici směr Káraný. Po přejezdu mostu přes čtyřproudovou rychlostní silnici (na Mladou Boleslav) se napojíme na souběžně vedené turistické a cyklistické značení (shodně modré pásové značky) a ze silnice odbočíme vpravo. Držíme se značek, které nás po okraji staroboleslavských lesů vyvedou do Nového Vestce k mostu přes Jizeru. Přejedeme most a cyklistické značení nás postranními uličkami přivede k rozcestníku v Káraném u vodárny. Odtud pokračujeme po společné trase modrých turistických značek a cyklotras č. 2 a 0041 až k rozcestí u čelákovického zdymadla, kde společně s modrými značkami a cyklotrasou č. 0041 odbočíme vlevo do chatové osady Grado.

Chatovou osadou a přes lávku přes staré rameno Labe nás provedou žluté turistické značky a cyklotrasa č. 0041. Na kraji lesa se žluté značky odpojí vpravo, my pokračujeme lesní cestou po cyklotrase č. 0041 přes rozcestí Na Blatech až na křižovatku cest, kde se společně s cyklotrasami č. 0037 a 0041 dáme vpravo a po chvíli podél vodárenských objektů dorazíme k bývalé eremitáží Svatý Václav.

Od kapličky se vracíme stejnou cestou ke křižovatce, tam pokračujeme rovně po asfaltové silnici do Káraného. Na křižovatce v Káraném odbočíme doprava a zanedlouho jsme opět u mostu přes Jizeru v Novém Vestci. Odtud zpět do Staré Boleslavi můžeme jet stejnou cestou jako na začátku výletu anebo se vrátit po silnici.

Alternativní trasa mezi Káraným a osadou Grado

Jinou alternativou k úseku z Káraného je vydat se od rozcestníku u vodárny v Káraném po žlutých turistických značkách a cyklotrase č. 241 k Labi a po pár stech metrech jízdy po proudu Labe přejet přes lávku na druhý břeh Labe k Lázním Toušeň (nedaleko od lávky je soutok Labe s Jizerou, původně vedly z tohoto břehu na lávku schody, které byly nahrazeny kruhovým nájezdem) a na druhém břehu pokračujeme po cyklotrase č. 0019 proti proudu Labe nezpevněnou cestou po úžině mezi Labem a jezerem Mezi Mosty (možnost koupání) do Čelákovic, kde objedeme zdymadlo a po chvíli dorazíme k nové v dubnu 2014 otevřené lávce, po které přejedeme zpět na druhý břeh, na konci lávky zabočíme vlevo a dostaneme se do chatové osady Grado jako v první alternativě.

Zajímavosti

Císařské lesy

Název označuje lesní komplex, který kdysi sloužil k brandýské honitbě. Lovit sem jezdil dokonce i Karel IV. Zvyšovala se potřeba těžby dřeva a lesy postupně řídly. Císař Ferdinand I. (1503-1564) lesy opět obnovil. Na deformované půdě se přestalo dařit listnatým stromům (dub), a tak se začaly vysazovat borovice lesní. Těžba dřeba byla značně omezena. Největšího rozkvětu dosáhly "Císařské lesy" zřejmě za Rudolfa II. (1552-1612). Založil oboru, stavěl lovecké zámečky, účelové stavby a zásypy pro zvěř. Největší škody utrpěly lesy i stavby za třicetileté války. K dalšímu rozmachu došlo až počátkem 18. století.

V místě, kde nyní stojí kaplička svatého Václava, dal tehdejší majitel panství František Antonín Špork vybudoval takzvanou "eremitáž" nebo-li poustevnu. Vedla tudy cesta do Lysé nad Labem. Na jedné straně cesty stála kaple svatého Václava a u ní dvě sochy andělů. Za kaplí žil poustevík ve své místnosti s kuchyní a zahradou. Z druhé strany cesty stál knížecí letohrádek, kde v přízemí bydleli dva knězi a v poschodí byly knížecí pokoje. Nedaleko se tyčila asi 12 m vysoká věž s větrným mlýnem a vodometrem s postraními staveními pro zahradníky. Byla zde též ovocná zahrada a velká květinová zahrada s pěti vodotrysky a 14 kamennými sochami. Po smrti hraběte Šporka byla poustevna přenesena jeho dcerou Annou Kateřinou do panství v Lysé nad Labem a na místě zůstala pouze výklenková barokní kaple sv. Václava se dvěma sochami.

Barokní kaplička svatého Václava

Barokní kaplička svatého Václava se sochami andělů po obou stranách byla vybudována na přelomu 17. a 18. století. Dlouho se zdálo, že se jedná o díla Matyáše B. Brauna, ale v poslední době se o autorství soch vedou spekulace.

Fotogalerie

Lávka u Lázní Toušeň
Lávka u Lázní Toušeň
Lávka u Čelákovic
Lávka u Čelákovic
Lávka u Čelákovic
Lávka u Čelákovic
Můstek v chatové osadě Grado
Můstek v chatové osadě Grado
Eremitáž Svatý Václav
Eremitáž Svatý Václav
Eremitáž Svatý Václav
Eremitáž Svatý Václav

Další tipy kam s dětmi v okolí

Okruh z Káraného Císařskými lesy

Okruh z Káraného Císařskými lesy
 • Trasa výletu: okruh z Káraného ke kapličce sv. Václava a přes rozcestí Pařeziny
 • Celková délka trasy: 12 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec

Cyklistický okruh staroboleslavskými lesy přes Lhotu a Hlavenec
 • Trasa výletu: okruh ze Staré Boleslavi kolem jezera Lhota, přes Hlavenec, "Čtyři kameny", Otradovice zpět do Staré Boleslavi
 • Celková délka cyklotrasy: 20 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Přírodní koupání - Malvíny u Čelákovic

Přírodní koupání - Malvíny u Čelákovic
 • Druh zábavy: koupání v pískovně
 • Pláže: písečné
 • Adresa: Čelákovice, Česká republika

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
 • Trasa výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět
 • Celková délka cyklotrasy: 26 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano
 • Vhodné pro in-line brusle: ano

Ze Staré Boleslavi k jezeru Lhota (s možností koupání)

Ze Staré Boleslavi k jezeru Lhota (s možností koupání)
 • Trasa výletu: okruh ze Staré Boleslavi přes les k jezeru Lhota a zpět přes Hlavenec
 • Celková délka trasy: 13 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 170 m / 198 m

Průměrné stoupání / klesání: 2.9 % / 2.7 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Mobilní mapová aplikace

 

Mobilní mapová aplikace

V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

google play128

Instalovat aplikaci Locus Map

help

Použití aplikace

Free Joomla! template by L.THEME