Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Okolí Prahy - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 20. 11. 2013
Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Velkého Oseka přes Libický luh, Veltrubský luh, lesopark Borky do Kolína a odtud zpět po cyklostezce přes Hradišťko a Veltruby. Možnost kombinace s jízdou vlakem z Kolína.

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: pouze úsek Kolín - Velký Osek vedoucí po cyklostezce

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 20 km


Trasa cyklistického okruhu má dvě části. První část z Velkého Oseka do Kolína vede lesními cestami a pěšinami, některé části cest jsou hrbolaté, kamenité, s výskytem kořenů. Díky rovinatému profilu lze cyklovýlet absolvovat i s mladšími dětmi, ovšem jen s těmi, které již nezaskočí ne příliš snadný a hladký terén. Pro jízdu s cyklovozíkem tuto trasu nedoporučujeme. S cyklovozíkem či na in-line bruslích je možné jet až v druhé části tohoto okruhu, a to po asfaltové cyklostezce z Kolína do Velkého Oseka.

Z Velkého Oseka po cyklotrase 24 projíždíme Národní přírodní rezervací Libický luh. Poměrně široká lesní cesta nás zavede do chatové osady na pravém břehu Labe. Dopravu na protější břeh zde zajišťuje přívoz Oseček.

U přívozu cyklotrasa zabočuje doleva podél Labe. Po 1,5 kilometru se ocitneme u zdymadla Velký Osek. Za ním následuje krátký asfaltový úsek k rozcestí „U Starého Labe“ a poté nás úzká polnička doprovodí k Přírodní rezervaci Veltrubský luh.

Cesta se stále drží Labe, míjíme vodní elektrárnu Klavary a po chvilce se vzdalujeme od Labe. Vjíždíme do lesoparku Borky na okraji Kolína, kde už si vychutnáváme pohodovou jízdu zpevněnou lesní cestou a následně po asfaltu. Za lesoparkem se nachází rozsáhlý sportovní areál s několika hřišti a atletickým stadionem.

Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku podél Labe, ze které máme pěkný pohled na starou část Kolína. Po 600 metrech se napojíme na most pro pěší a cyklisty, po kterém se dostaneme na Kmochův ostrov. V parku na ostrově uvítáme odpočinek, případně hru disk golfu a děti se jistě rády proběhnou na dětském hřišti. Pokud nás zajímá historická část Kolína, můžeme se podívat do centra města. Přejedeme ještě jeden most pro pěší a cyklisty spojující Kmochův ostrov s levým břehem řeky Labe. Vystoupáme točitou konstrukcí překlenující železniční trať a po ukazatelích směřujeme do historického centra.

Zpáteční cesta do Velkého Oseka vede po pravém břehu Labe. Za („prvním“) mostem pokračujeme rovně kolem dětského hřiště a občerstvení s venkovním posezením. Za hřištěm se vydáme vpravo k hlavní ulici Veltrubská, kde odbočíme doleva. Po několika stech metrech najíždíme na asfaltovou cyklostezku a opouštíme Kolín. Užíváme si pohodlné jízdy přes Hradišťko a Veltruby až do Velkého Oseka, kde parkujeme. Cyklostezka téměř po celou dobu kopíruje hlavní silnici.

Výlet je možné zkombinovat s jízdou vlakem. Nádraží se nalézá na levém břehu Labe u Kmochova ostrova.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Národní přírodní rezervace Libický luh

Národní přírodní rezervace Libický luh leží v k.ú. Kolín a Nymburk na soutoku řek Labe a Cidliny, mezi Libicí nad Cidlinou a Velkým Osekem. Předmětem ochrany je rozlehlá oblast lužních lesů. Rozkládá se na ploše 446 ha a tímto rozměrem je nejrozsáhlejší souvislou oblastí lužních lesů v ČR. K vyhlášení Národní přírodní rezervace došlo v roce 1992. Jako evropsky významná lokalita byla rezervace zařazena do evropské sítě Natura 2000. Většinu území Libického luhu zaujímá les. Roste v něm olše lepkavá, vrba bílá, vrba křehká, topol černý, javor babyka, dub letní a jasan ztepilý. Nalézají se zde tůně, slepá ramena Labe a mokřadní louky, které jsou místem výskytu ohrožených druhů rostlin a živočichů. V rezervaci bylo zaznamenáno asi 700 druhů motýlů.

 

Přírodní rezervace Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh se rozprostírá v k. ú. Nová Ves a Veltruby na celkové ploše 98,8 ha. Slouží k ochraně přirozených lužních společenstev rostlin a živočichů charakteristických pro střední Polabí, zachovalý ekosystém lužního lesa se starými rameny. Ze stromů v rezervaci převážně roste dub letní, jasan ztepilý, lípa malolistá, habr obecný a javor babyka. Vyjimečně chráněné druhy rostlin jsou hadilka obecná, kruštík polabský a kruštík modrofialový. V Přírodní rezervaci Veltrubský luh je povoleno se pohybovat pouze po značených cestách.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklostezkou z Nymburka přes Poděbrady do Libice nad Cidlinou

DiscGolfPark Kmochův ostrov, Kolín

Dětská hřiště v Kolíně

Regionální muzeum v Kolíně

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklistický okruh z Kostelní Lhoty přes Poděbrady
Cyklistický okruh z Kostelní Lhoty přes Poděbrady

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Kostelní Lhoty přes Pískovou Lhotu, Přední Lhotu, Poděbrady, Chvalovice a Hořátev

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 19 km

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.