Cyklistický okruh Lipník – Loučeň – Jabkenice – Luštěnice

Okolí Prahy - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 18. 6. 2015
Cyklistický okruh Lipník – Loučeň – Jabkenice – Luštěnice

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Lipníka přes Struhy, Čachovice, Loučeň, Jabkenice, Kosořice, Luštěnice, zpět do Struh a Lipníka

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: pouze úsek Lipník - Loučeň

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 33 km


Trasa tohoto cyklistického okruhu je převážně v rovinatém terénu. Díky délce 33 km a některým hůře sjízdným místům je výlet vhodný spíše pro školní děti. Některé úseky vedou po vedlejších silnicích s malým provozem, většina po cyklostezkách, polních a lesních cestách. První část trasy z Lipníka do Loučeně je možné absolvovat i s cyklovozíkem, kde se jede pouze po asfaltových a zpevněných cestách. Druhá část pro cyklovozíky není vhodná kvůli místy horšímu terénu.

 

Popis trasy výletu

Jako počáteční bod výletu jsme zvolili obec Lipník, vzdálenou 5 kilometrů východně od Benátek nad Jizerou. Zaparkujeme na severozápadním okraji obce, odkud vyrazíme z mírného kopce po asfaltové cestě. Hned na první odbočce (200 metrů od okraje obce) zabočíme prudce doprava a po asfaltové cyklostezce objedeme Lipník ze severní strany. Na následující křižovatce v údolíčku odbočíme doleva a po cyklostezce pokračujeme do obce Struhy, tam se napojíme na silnici.

Na křižovatce v centru Struh se dáme doprava a po silnici směřujeme do Čachovic (značená cyklotrasa 0038). V Čachovicích na náměstíčku zabočíme doleva, podjedeme železniční most a přejedeme lávku přes potok Vlkava.

Dostaneme se na úzkou pěšinu mezi Vlkavským rybníkem (vlevo) a potokem (vpravo). Po asi 200 metrech zabočíme doleva na asfaltku protínající Vlkavský rybník. Jedná se o začátek cyklostezky Taxis. Přibližně 5 km dlouhá cyklostezka spojující Čachovice a Patřín vede převážně lesem a z větší části po asfaltové cestě. Dvakrát je nutné přejet silnici.

Z Patřína do sousední Loučeně pokračujeme po silnici. V Loučeni se nalézá zámek a labyrintárium. Od zámku jedeme lesní cestou po červené turistické značce kolem Loučeňské myslivny, památníku Helma a studánky Boží Voda, dále Jabkenickou oborou do Jabkenic.

V Jabkenicích u Památníku Bedřicha Smetany - budovy bývalé Jabkenické myslivny, se napojíme na cyklotrasu 8147. V myslivně od roku 1875 působil jako nadlesní Smetanův zeť. Bedřich Smetana u rodiny své dcery Žofie Schwarzové strávil poslední roky života a právě tomuto období je věnována i expozice muzea. V centru obce stojí k povšimnutí dřevěná zvonice zřejmě z 15. století včleněná do obvodové zdi gotického kostela Narození Panny Marie.

Cyklotrasa 8147 se kousek za kostelem stáčí doleva na polní cestu do Kosořic. Necelý kilometr před Kosořicemi se cyklotrasa napojí na silnici, v centru obce zatáčí doleva a po opuštění obce doprava na nekvalitní zarostlou polní cestu vedoucí do Luštěnic.

Stále vedeni cyklistickým značením projedeme Luštěnice a po již lepších polních cestách se vracíme do Struh, kde navážeme na cyklostezku, na níž jsme výlet zahájili.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň
Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň

Lokalita: Loučeň, střední Čechy

 

Druh zábavy: labyrinty a bludiště, kostýmované prohlídky, speciální prohlídky pro nejmenší, čokoládové prohlídky

 

Doporučený věk dětí: 3+

Cyklistický okruh z Kostelní Lhoty přes Poděbrady
Cyklistický okruh z Kostelní Lhoty přes Poděbrady

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Kostelní Lhoty přes Pískovou Lhotu, Přední Lhotu, Poděbrady, Chvalovice a Hořátev

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 19 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.