Projížďka brdskými lesy - na Černolické skály a Skalku

Okolí Prahy - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 16. 12. 2014
phoca thumb m 1-cernolicke-skaly

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi do Černolic, na Skalku, Kytínskou louku a ke studánce

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  30 km


Jako výchozí bod výletu zvolíme parkoviště u silnice mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi. Odtud se vydáme na dvě protichůdné trasy - první povede do Černolic k Černolickým skalám a druhá na poutní místo Skalka a dále do osady Kytínská louka, popříp. až k lesní studánce.

Vzhledem k tomu, že autem vystoupáme do poměrně velké nadmořské výšky, během výletu nás už nečekají žádná velká převýšení, a proto lze trasy projet s cyklovozíkem a dětmi na kole.

Od parkoviště jedeme poměrně kvalitní lesní cestou po značené cyklotrase č. 8129 směrem do Černolic. Dorazíme na okraj obce, tam zahneme doleva na neznačenou cestu a hned na další odbočce doprava. Na konci ulice zabočíme doprava a sjedeme kopec. Po levé straně vidíme fotbalové hřiště a hned vedle něj menší dětské hřiště. Tady můžeme nechat děti trochu pohrát. Kousek za fotbalovým hřištěm u lesíka se napojíme na červenou turistickou značku. Dále už nelze pokračovat na kole a na Černolické skály dojdeme pěšky (asi 200 metrů).

Vrátíme se zpět k hřišti, dáme se doleva z kopce a navážeme na cyklotrasu 8129, která nás zavede zpět k našemu výchozímu místu. Vystoupáme k lesu a ocitneme se již na stejné cestě, po které jsme přijeli. U parkoviště přejedeme silnici a nacházíme se na asfaltové cestě do nenáročného kopce. Na rozcestí za kopcem odbočíme doleva na cyklotrasu 8131 a po 300 metrech se dostaneme na poutní místo Skalka. Tady se můžeme občerstvit a děti se mohou proběhnout.

Vrátíme se zpět k rozcestí na hlavní cyklotrasu 8129 a míříme k osadě „Kytínská louka". Zde je také občerstvení s venkovním posezením a pískovištěm pro děti. V těchto místech nás cyklotrasa opouští, dále pokračujeme po červené turistické značce. Za rozcestím „Na Soudném" již není cesta moc kvalitní, s neodpruženými cyklovozíky se musí jet pomalu, i když vede téměř po rovině. Cestu ukončíme u studánky (po levé straně). Zpět se navracíme po stejné trase.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Černolické skály

Černolické skály představují skalní masív tvořený křemenem a jsou oblíbeným cvičným místem pro horolezce. Byly vyhlášeny jako přírodní památka a je z nich pěkný výhled do okolí.

 

Skalka

Skalka je původní poutní místo s barokním kostelíkem sv. Máří Magdaleny, klášterem, poustevnou a křížovou cestou. Nachází se přímo nad Mníškem pod Brdy.

 

Video

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň
Výlety s dětmi: Cyklostezkou z Kostelce nad Labem do Lázní Toušeň

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: po cyklostezce z Kostelce nad Labem přes Brandýs nad Labem do Lázní Toušeň a zpět

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Výlet na zříceniny u Mladé Boleslavi - Michalovice a Zvířetice
phoca thumb m 2-zviretice

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: výlet na zříceninu hradu Michalovice a zříceninu hradu a zámku Zvířetice, možné spojit s návštěvou nedaleké Mladé Boleslavi

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti ano

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km

Z Krásné vyhlídky na Drábské světničky
Výlety s dětmi. Z Krásné vyhlídky na Drábské světničky

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Krásné vyhlídky na Drábské světničky a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  3 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.