Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Moravský kras a okolí - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 2. 4. 2015
Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)


Krasový kaňon Pustý žleb se nachází v severní části Moravského krasu a spojuje obec Sloup se Skalním Mlýnem u Blanska. Kaňonem vede asfaltová cyklostezka, která přímo vybízí k nenáročné a zajímavé projížďce na kole. Cestou nás zláká prozkoumání některých jeskyní a otvorů ve skalách. Na tento výlet lze využít dopravu cyklobusem, který jezdí mezi Blanskem a Sloupem.

 

Popis trasy výletu

Výchozím bodem výletu je obec Sloup, v jejímž centru dominuje kostel Panny Marie Bolestné. Vyrazíme jižním směrem po cyklotrase č. 5 (Eurovelo 9). Po 500 metrech jízdy po silnici se ocitneme u Sloupských jeskyní, kde zpozorujeme osamocenou skálu pojmenovanou Hřebenáč. Po chodníku pokračujeme k jeskyni Kůlna - pravěkému sídlišti a významnému archeologickému nalezišti pozůstatků neandrtálského člověka, která je součástí návštěvního okruhu Sloupsko - šošůvských jeskyní. Následujeme ke vstupu do Šošůvských jeskyní (u hotelu Broušek).

V těchto místech odbočíme vpravo na cyklostezku (cyklotrasa 5A) a vjíždíme do kaňonu Pustý žleb. Postupně mírně klesáme, je zde výrazněji chladněji než v okolí. Vyplatí se nepospíchat, průběžně objevujeme několik menších jeskyní, které budou zpestřením pro děti. Baterky s sebou! :)

Po 6 kilometrech jízdy ze Sloupu dorazíme na rozcestí Pod Salmovkou, odkud vedou odbočky k propasti Macocha (východním směrem) a ke zřícenině Blansek (západním směrem). V obou případech se jedná o prudká stoupání - pro kola nesjízdná. Po chvíli po levé straně míjíme jeskyni Čertovu branku, přijíždíme k dolní stanici lanové dráhy na Macochu a po dalších 200 metrech jsme u vchodu do Punkevních jeskyní.

Poslední 2 kilometry do Skalního Mlýna nás doprovází řeka Punkva. Pokud bychom ve Skalním Mlýně odbočili doleva a pokračovali po cyklostezce, po 500 metrech dorazíme ke Kateřinské jeskyni. Dále cyklostezka stoupá k propasti Macocha, vzhledem k převýšení 150 metrů po ní již nepokračujeme.

Jestli se nám nechce vracet stejnou cestou (znamená to sice mírně, ale přesto celou cestu stoupat), je možné se po silnici dostat do Blanska (6 km po rovině) a do Sloupu se dopravit cyklobusem.

Ve Skalním Mlýnu je možnost občerstvení a nalézá se tu dětské hřiště.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách a návštěvou propasti Macocha

Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Josefovským údolím u Adamova
Josefovským údolím u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova Josefovským údolím kolem Staré huti v Josefově, k jeskyni Jáchymka, Býčí skále a jeskyni Kostelík

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 11 km (zpět stejnou cestou), 6 km (při návratu autobusem)

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu
Nový hrad u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova na zříceninu hradu Nový hrad

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km (trasa bez kočárku), 8 km (trasa s kočárkem)

Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád
Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: od parkoviště k propasti Macocha a na vyhlídku Koňský spád

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: v první části kopcovitý (schody), pak rovinatý

Celková délka trasy: 2,5 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.