Cyklotrasa Jedlová – Kamenický Šenov – Česká Lípa

Lužické hory - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 29. 7. 2015
Cyklotrasa Jedlová – Kamenický Šenov – Česká Lípa

Turistická oblast: Lužické hory, Česká republika

Popis trasy výletu: vlakem z České Lípy do Jedlové, odtud přes Kytlici, Polevsko, Kamenický Šenov zpět do České Lípy

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: převážně z kopce nebo po rovině

Celková délka cyklotrasy: 35 km


Tato nenáročná cyklotrasa nás provede krásnou krajinou jihozápadní části Lužických hor. K výchozímu bodu - nádraží Jedlová se dopravíme vlakem z České Lípy, kterým vystoupáme 300 metrů (z cca 245 do 545 m n. m.) a vyhneme se tak s dětmi přílišnému stoupání v horách. Převážná část cyklotrasy je z mírného kopce, pouze v Kytlici a blízkém okolí jsou dvě stoupání v celkové délce 3,5 km, se kterými mohou mít menší děti potíže a budou muset případně kola vytlačit. Povrch trasy je z 90% asfaltový, na začátku jedeme po zpevněné lesní cestě. Cyklotrasa je vhodná i pro cyklovozíky.

Z vlakového nádraží Jedlová krátce vystoupáme po lesní cestě vedeni zelenou a žlutou turistickou značkou k prvnímu rozcestí, kde odbočíme doleva na cyklotrasu 3013 a 3015. Po zpevněné lesní cestě sjíždíme z kopce, po chvilce přejíždíme železniční trať a pokračujeme k Malému a Velkému Jedlovskému rybníku a následně ke Hraničnímu rybníku. U něj zabočíme doprava na vedlejší silnici (cyklotrasa 21), po které postupně klesáme do Kytlice. V centru obce za dětským hřištěm zahneme doleva na silnici vedoucí do Nového Boru (cyklotrasa 211). Odtud na nás čeká největší stoupání celého výletu (cca 2,5 km), proto doporučujeme se nejdříve občerstvit v některé z místních restaurací.

Po zdolání kopce na rozcestí Jedličná sjíždíme do Polevska, kde cyklotrasa 211 odbočuje doprava a připravme se na další, naštěstí kratší stoupání (asi 1km), navíc poslední v tomto výletu. Odměnou je pěkný pohled na část Lužických hor z vyhlídky u kapličky.

Po 3 kilometrech pohodové jízdy jsme na východním okraji Kamenického Šenova. Přejedeme hlavní silnici a ocitneme se na parkovišti s informačním centrem a občerstvením pod známým čedičovým vrchem Panská skála neboli Varhany. Z parkoviště na Panskou skálu je to pouhých 100 metrů. Tento unikátní skalní útvar je nejkrásnější ukázkou sloupcové odlučnosti čediče u nás.

Kousek za Panskou skálou se cyklotrasa 211 napojuje na nově vybudovanou cyklostezku Varhany. Cyklostezka o délce 17 km byla postavena na trase původní železnice z Kamenického Šenova do České Lípy a má téměř konstantní mírný sklon. Skoro až do České Lípy takřka nemusíme šlapat, pouze občas projedeme obcí nebo překřížíme silnici.

Na okraji České Lípy cyklostezka končí, vedeni značkami cyklotrasy 3054 projedeme městem až k vlakovému nádraží.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Panská skála u Kamenického Šenova

Panská skála se vypíná v nadmořské výšce 597 metrů. Postupnou těžbou čediče, která byla zahájena již v 18. století, byl odhalen tento pozoruhodný skalní útvar. Činnost lomu byla ukončena a v roce 1948 byla Panská skála prohlášena Národní kulturní památkou. Jezírko pod skalou se vytvořilo v jámě, jež zůstala po těžbě horniny a je naplněno dešťovou vodou.

Čedičové sloupce až 12 metrů vysoké a 20 – 40 cm široké připomínají píšťaly varhan, z čehož pramení též užívaný název „Varhany“. Nejen děti si jistě připomenou scénku z pohádky Pyšná princezna, která se tu v roce 1952 natáčela.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Expozice Centrum textilního tisku, Česká Lípa
Expozice Centrum textilního tisku, Česká Lípa

Lokalita: Česká Lípa, severní Čechy

 

Druh zábavy: výstava věnovaná technice potisku textilu, možnost vyzkoušení potisku, pro nejmenší potiskování pomocí razítek a dětský koutek

 

Doporučený věk dětí: 3+

Stáje Týn U Rozcestí - jezdecký kroužek a tábory
Stáje Týn U Rozcestí - jezdecké kroužky a tábory

Lokalita: Týn u Doks, severní Čechy

 

Druh zábavy: jízda na koních, víkendové pobyty, jezdecký tábor, jezdecký kroužek, péče o koně

 

Doporučený věk dětí: 5+

Veřejné akvárium Česká Lípa - živá expozice tropických ryb
Veřejné akvárium Česká Lípa

Lokalita: Česká Lípa, severní Čechy

 

Druh zábavy: živá expozice tropických ryb

 

Doporučený věk dětí: 2+