Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku

Kokořínsko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 13. 2. 2015
Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Želíz přes Dolní Zimoř, kolem jeskyně Klemperka, přes Dobřeň, Dolní Vidim, Tupadly a zpět do Želíz

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ne

Terén: mírně kopcovitý (2 krátká strmá stoupání) 

Celková délka cyklotrasy:  28 km


Cyklotrasa ze Želíz vede zčásti po asfaltových a lesních cestách, zčásti po vedlejších silnicích s velmi malým provozem. V první půlce výletu postupně mírně stoupáme, v druhé půlce naopak převážně klesáme. Místy je terén náročnější, nevhodné pro cyklovozíky a nejmenší cyklisty. Tuto trasu nedoporučujeme po dešti.

Zaparkujeme v centru Želíz a vydáme se po vedlejší silnici směrem na Dolní Zimoř. Asi po kilometru se u cesty začínají objevovat pískovcové skalní útvary, které jsou pro Kokořínsko typické. Držíme se cyklotrasy 0010, která 3 kilometry od Želíz opouští silnici a pokračuje po nepříliš kvalitní asfaltové cestě Zimořským dolem. Cyklotrasa 0010 spolu se žlutou turistickou značkou nás dovedou k rozcestí Zimořský důl. Odtud pokračujeme vpravo po cyklotrase 0010 spolu s modrými turistickými značkami Truskavenským dolem.

Dojedeme k silnici na rozcestí Truskavenský důl, kde odbočíme doleva na cyklotrasu 0011 (zároveň žlutou turistickou značku) a hned na další křižovatce zahneme doprava k místu zvanému "Na Dole" a jeskyni Klemperka.

Cyklotrasa dále prochází Šermanovickým dolem až k silnici u Dobřeně (posledních 500 metrů poměrně prudce stoupáme). Zabočíme doleva a po cyklotrase 0012 vedoucí po silnici postupně sjíždíme Bukovým údolím do Dolní Vidimi, dále Vidimským a Hlubokým dolem do Tupadel.

V Tupadlech přejedeme hlavní silnici a na druhé straně obce nás čeká druhé strmé stoupání v délce cca 700 metrů. Asfaltka přechází v lesní cestu, po které nás cyklotrasa 0012 společně s modrými turistickými značkami dovede k vytesanému skalnímu reliéfu „Had“ od sochaře Václava Levého ze 40. let 19. století. Tam se cyklotrasa stáčí doleva, po cestě narazíme na další díla Václava Levého - "Harfenici" a skalní kapličku "sv. Máří Magdalény". Na konci lesa zahneme doleva a po cyklotrase 0057 se vracíme dolů do Želíz.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Zajímavosti, informace

Po cestě spatříme sochy, které vytvořil místní sochař Václav Levý ve 40. letech 19. století, jedná se o monumentální plastiky a sochy některých významných osobností a hrdinů českých dějin.

 

Harfenice

Harfenice jsou na skále zpodobněné reliéfy lidských hlav, u nich reliéf ženy s harfou a vedle pak vytesaná jeskyňka.

 

Kaplička sv. Máří Magdalény

Kaplička sv. Máří Magdalény je vyhloubená místnost ve skále s vytesanými reliéfy rajské zahrady.

 

Had

Názvem Had je označena pískovcová skalka, na které je vytesán reliéf hada přeťatého sekerou.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

K Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka

Ze Želíz kolem soch Václava Levého

 

Fotogalerie

Komentáře  

 
#2 Administrátor 2014-04-21 15:49
Děkuji za upozornění, článek byl upraven.
 
 
#1 livegate 2014-04-20 20:59
Dobrý den. Po dnešní zkušenosti s touto stezkou bych se chtěl podělit o zážitek. Na kole ujedu za rok poměrně dosti, ale touto cestou jsem ještě nejel. Cesta opravdu úžasná a odpočinková, ale nutnost je horské kolo, pro velmi složitý terén, kamenitý, neupravený povrch, a dobrou kondic pro stoupání opravdu asi první polovinu do Dobřeně. A především prosím správce serveru, aby smazal “Vhodné pro cyklovozíky: ano“. Je to vysloveně NEVHODNÉ pro cyklovozíky, 3 hodiny vibrací, místy nutno sesednou z kola, jelikož terén rozježděný od lesní techniky, kameny navezené na kilometry trasy. A stoupání před Dobření svým převýšením a podkladem dokáže vystoupat snad jen zdatný cyklista na kvalitním kole. Děkuji za tip. Příjemné zážitky všem cyklistům, ale zde cyklovozíky NEBRAT! T.L.
 

Mohlo by vás zajímat

Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku
Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Mšena Cinibulkovou naučnou stezkou přes skalní blok Prolezovačky, vyhlídku na Vrátenskou horu a Housecké vrchy, skalní labyrint Bludiště, Švédský val, Průsečnou skálu, skalní útvary Obří hlava a Žába, skálu Faraon a zpět do Mšena. Možnost zkrácení trasy: od hájenky Na Rovinách přes lesopark Debř zpět do Mšena nebo absolvování kratšího okruhu z Romanova na vyhlídku a Bludiště.

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: v některých úsecích odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 9 km, možnost zkrácení na 7 km nebo 2 km

Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně
Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně

Turistická oblast: jižní Čechy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Třeboně přes Novou Hlínu, Starou Hlínu k Stříbřeckému mostu a pomníku Emy Destinové, přes Novořeckou Baštu a zpět do Třeboně

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  22 km

Cyklistický okruh kolem Nového Strašecí
Cyklistický okruh kolem Nového Strašecí

Turistická oblast: okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Nového Strašecí přes Mšecké Žehrovice, Lodenice, Řevničov, Rudu a zpět do Nového Strašecí.

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano (odpružené)

Terén: rovinatý, mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  30 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.