Okruh Lednicko-valtickým areálem

Jižní Morava - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 4. 12. 2014
phoca thumb m 3-tri-gracie

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Lednice přes Janův hrad, Přírodním parkem Niva Dyje, do Břeclavi, kolem Svatého Huberta, Tři Grácie, Hraničního zámečku, Rybničního zámečku a zpět do Lednice

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  30 km


Během tohoto cyklistického okruhu se nalézáme na slušných cyklostezkách, jenž vedou střídavě po asfaltových a lesních cestách. Cestou si prohlédneme historické stavby vybudované Lichtenštejny. Trasa prochází rovinatou krajinou, proto ji lze doporučit k jízdě s cyklovozíkem a menším cyklistům.

Výchozím bodem výletu jsme si určili Lednici. Cestou z Lednice projíždíme po cyklotrase 41 (také žluté turistické značce) kolem Loveckého zámečku, po pravé straně. Asi 300 metrů za ním si dáme pozor, abychom nepřejeli odbočku (vlevo) k Janohradu (Janově hradu), je snadno přehlédnutelná. Na můstku přes řeku se nachází závora (cyklovozík nutno přenést). Po prohlídce Janohradu se vrátíme zpátky na cyklotrasu 41, která je odtud současně i naučnou stezkou Lužní les.

Projíždíme Přírodním parkem Niva Dyje  do Břeclavi. Zpátky se vracíme asi 1 km stejnou cestou, na rozcestí Kančí obora odbočíme vlevo na žlutou turistickou značku a jedeme do Charvátské Nové Vsi. Dalšími zastávkami jsou Svatý Hubert (odkud případně můžeme odbočit vlevo na Rendez-vous a Belveder, návrat zpět ke Svatému Hubertovi) a následně Tři Grácie (možnost odbočky vpravo na Nový Dvůr, návrat zpět ke Třem Gráciím). Sjedeme k hlavní silnici, přejedeme ji na protější stranu a pokračujeme podél Lednického rybníku k Hraničnímu zámečku. Dále směřujeme podél druhého břehu rybníka k Rybničnímu zámečku (po žluté turistické značce).

Na rozhraní Prostředního a Mlýnského rybníka se dáme vlevo po cyklotrase 5045 a vzdalujeme se od rybníků k Lednici. Na závěr si můžeme prohlédnout krásný park Lednického zámku - ideální místo k proběhnutí dětí znavených ze sezení v cyklovozíku nebo sedačce.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je naprosto výjimečný přírodně-architektonický komplex, jehož jádro tvoří velkolepé zámky Lednice a Valtice,  které patřily k nejvýznamnějším majetkům rodu Lichtenštejnů. Na Moravě se rod usadil ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II.

Lednicko-valtický areál kromě zámků tvoří  rozsáhlé parky, soustava rybníků a historické stavby v přírodě (lovecké zámečky, chrámy, kaple).  Lednicko-valtický areál  je zařazen na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO .

Jedná se o převážně rovinatou oblast, nenáročnou na pěší výlety a cyklovýlety. Turistické a cyklistické trasy jsou kvalitní. Proto jsou velmi vhodné na výlety s dětmi.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Od zámku Lednice na Janův hrad s plavbou na lodích

Zámek Lednice - prohlídka zámku, palmového skleníku a procházka zámeckým parkem

Lednice dávná - Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Muzeum hraček Lednice

 

Fotogalerie

Foto: vylety-zabava.cz a archiv NPÚ, ÚPS v Kroměříži

Komentáře  

 
#1 Lucka 2013-10-29 09:21
Včera jsme se vrátili z Lednice, máme kočárek maxi cosi a zvládli jsme pěšky dojít z Lednice až na Tři Grácie, vrchem k Appolonovu chrámu a kolem rybníka zase k hrázi, kde jezdí vlak, zpátky do Lednice, myslím že je to cca 10 km, dá se v pohodě s kočárkem pokud vyloženě neprší nebo pokud není po silném dešti, protože jsou tam lesní cesty... Jinak si myslím, že podobně se dají obejít všechny rybníky, vede tam i naučná stezka i když již trochu zvandalizovaná. .. Okolí je krásné....
 

Mohlo by vás zajímat

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku
Výlety s dětmi: Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lukova na zříceninu Nový Hrádek, do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět do Lukova

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Na Kraví horu a Sealsfieldův kámen
phoca thumb m 4-schealsfielduv-kamen

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: Z Havraníků přes Popice na Kraví horu, na Sealsfieldův kámen a zpět do Havraníků

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  14 km

Pěší okruh přes vyhlídku Králův stolec u Znojma
 phoca thumb m 1-kraluv-stolec

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Hradiště u Znojma na vyhlídku Králův stolec

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  8 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.