Okruh kolem vodní nádrže Nové Mlýny

Jižní Morava - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 25. 9. 2015
phoca thumb m 1-devicky-devin

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Strachotína přes Dolní Věstonice, Brod nad Dyjí, Pasohlávky a zpět do Strachotína

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  25 km


Auto zaparkujeme v obci Strachotín. Jedeme přes přehradu, těsně před Dolními Věstonicemi odbočíme doprava na cyklostezku podél nádrže (cyklotrasa 5174). Po chvíli s opatrností přejedeme přes frekventovanou hlavní silnici. Polní cestou zamíříme do Brodu nad Dyjí. Dostaneme se na druhou stranu vodní nádrže a dojedeme do Pasohlávek. Lze pokračovat podél vodní nádrže, ale my cyklotrasu 5174 opustíme a směřujeme po silnici k rybníku Vrkoč.

Za přejezdem přes hlavní silnici objevíme restauraci s venkovním posezením a dětským koutkem. Před obcí Ivaň zahneme doprava a jedeme po cyklostezce podél řeky Jihlavy. Asi po dvou kilometrech odbočíme doleva opět na cyklotrasu 5174, přejedeme most přes Jihlavu a následně i řeku Svratku. K cyklotrase se přidá žlutá turistická značka, která nás zavede až do Strachotína. Odtud máme pěkný pohled na zříceninu hradu Děvičky a Děvín.

Ve Strachotíně vidíme podél cesty spoustu vinných sklípků. Celá trasa je po rovině a není problém ji projet s cyklovozíkem.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Nové Mlýny

Nové Mlýny je soustava tří přehradních vodních nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská) na řece Dyji.

Do 70. let minulého století nejrozsáhlejší lužní krajina ve střední Evropě byla radikálně pozměněna vodohospodářskými úpravami (výstavba nádrží, narovnání toků), jenž usilovaly o zamezení každoročně se opakujících záplav a snahou byla i další intenzifikace zemědělské velkovýroby. Horní nádrž slouží pro závlahy a rekreaci. Střední nádrž je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků, na jednom byl zachován románsko gotický kostel sv. Linharta, který představuje jediný pozůstatek po zatopené vsi Mušov. Dolní nádrž se využívá pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny. Nové Mlýny jsou oblíbeným místem ke koupání, rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výstup na Děvičky (Dívčí hrady)

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Mandloňovou stezkou na rozhlednu Hustopeče
Mandloňovou stezkou na rozhlednu Hustopeče

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Hustopečí Mandloňovou naučnou stezkou na rozhlednu Hustopeče

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 9 km

Okruh Lednicko-valtickým areálem
phoca thumb m 3-tri-gracie

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Lednice přes Janův hrad, Přírodním parkem Niva Dyje, do Břeclavi, kolem Svatého Huberta, Tři Grácie, Hraničního zámečku, Rybničního zámečku a zpět do Lednice

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  30 km

Zámek Lednice - prohlídka zámku, palmového skleníku a procházka zámeckým parkem
Zámek Lednice

Turistická oblast: Jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zámku Lednice, prohlídka palmového skleníku, procházka zámeckým parkem, vyhlídková věž minaret

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 500 m (z parkoviště k zámku a zpět) až 5 km (velký okruh zámeckým parkem)

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.