Na kole po stopách Jizerské padesátky

Jizerské hory - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 13. 4. 2016
Na kole po stopách jizerské padesátky

Turistická oblast: Jizerské hory, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Smědavy přes Knajpu, Čihadla a Kristiánov na Novou Louku, zpět přes Hřebínek, Krásnou Máří a od Čihadel stejnou cestou zpět do Smědavy

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén:  kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  29 km


Tato cyklotrasa je pro jízdu s cyklovozíkem a jízdu na kole s menšími dětmi trochu náročnější. Na trase se vyskytují dvě táhlá stoupání, část trasy znepříjemňuje drncání na panelech. Jede se však krásnou krajinou Jizerských hor, z převážné části po kvalitních cyklostezkách, proto ji lze doporučit rodinám s většími dětmi nebo s malými zdatnými cyklisty.

Zaparkujeme na parkovišti ve Smědavě a vyrazíme po cyklotrase 22, která prvních 1,5 kilometru vede po silnici a na rozcestí U Studánky zabočuje doprava. Zde nás čeká první stoupání v délce 3,5 kilometrů k rozcestí Knajpa. Pokračujeme k rozcestí „Čihadla“ a hned na dalším rozcestí „U Čihadel“ se vydáme doleva po cyklotrase 3019. Ze začátku jedeme po rovině, pak si užíváme sjezdu na Kristiánov (nalézá se tu sklářské muzeum a hřbitov sklářů). Odtud směřujeme k Blatnému rybníku, kdy kromě jednoho menšího výšlapu svištíme z kopců dolů. Od Blatného rybníku na Novou Louku to je po rovině a “co by kamenem dohodil“.

Ve vyhlášené Šámalově chatě na Nové Louce se můžeme občerstvit a připravit se na druhé náročnější stoupání. Po cyklotrase 3023 se dostaneme na „Hřebínek“, kde odbočíme doprava na cyklotrasu 22. Stoupáme přes rozcestí „Krásná Máří“ (kousek od rozcestí je vyhlídka) až na „Čihadla“ (těsně před rozcestím „U Čihadel“ stojí rozhledna s výhledem na rašeliniště). 

Zpět do Smědavy se vrátíme opět po cyklotrase 22.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Kristiánov

Na Kristiánově stávala v období 1775-1887 sklářská huť a osada. Zakladateli a provozovateli se stali Riedelové, kteří sklářskou činnost vykonávali také v Bedřichově a na Nové Louce. V současné době na místě spatříme hřbitůvek s pochovanými skláři a rodinou Riedelů, dále pak myslivnu a tzv. Lisčí boudu se sklářským muzeem. Ve sklářském muzeu je umístěna expozice kristiánovského sklářství a dřevěný model tehdejší sklárny.

 

Nová Louka - Šámalova chata

Jedná se o půvabnou přízemní dřevěnou roubenou budovu s mansardovou střechou a věžičkou. V období 1756 - 1817 zde stávala sklářská huť, kterou vlastnil slavný jizerskohorský sklář Riedel. V roce 1844 dům přestavěl další majitel hrabě Clam-Gallas na lovecký zámeček.

Za první republiky budova sloužila jako vládní chata a byla pojmenována po kancléři T.G. Masaryka, Dr. Přemyslovi Šámalovi. V roce 1929 se stala Šámalova chata majetkem státních lesů, později byla využívána také jako vládní rekreační objekt.

 

Přírodní rezervace Na Čihadle

V nadmořské výšce 965-977 m v centrální části Jizerských hor se nachází Rašeliniště Na Čihadle, které bylo pojmenované podle bývalého ptačího čihadla (dřevěné boudy, ve které lidé očekávali přílet zpěvného ptactva). Rašeliniště je přístupné po dřevěném chodníku z hlavní jizerské cyklotrasy 22 u rozcestí „U Čihadel“. Hezky si jej prohlédneme z dřevěné vyhlídkové věže.

 

Fotogalerie

 

 

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh z Jizerky přes Smědavu
Cyklistický okruh z Jizerky přes Smědavu

Turistická oblast: Jizerské hory, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Jizerky kolem Vlčích kamenů na Smědavu, zpět přes Rašeliniště Jizerky na Jizerku

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  21 km

Procházka po Jizerce a k Rašeliništi Jizerky
Procházka po Jizerce a k rašeliništi Jizerky

Turistická oblast: Jizerské hory, Česká republika

Popis trasy výletu: z parkoviště na Jizerce k Rašeliništi Jizerka a naučnou stezkou Tři iseriny k Safírovému potoku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  6 km

Procházka z Bedřichova k Bedřichovské přehradě
Procházka z Bedřichova k Bedřichovské přehradě

Turistická oblast: Jizerské hory, Česká republika

Popis trasy výletu: z Bedřichova (Bedřichovské sedlo – Maliník) k Bedřichovské přehradě a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  7 km