Na kole okolo Ralska

Českolipsko a Máchův kraj - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 17. 2. 2015
Výlety s dětmi: Na kole kolem Ralska

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Mimoně přes Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře, Chrastenský vodopád, PP Černý rybník a zpět do Mimoně

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy:  36 km


Tento cyklistický okruh v oblasti Ralska téměř celý vede asfaltovými cestami a cyklostezkami po rovině s jenom několika mírnými stoupáními. Proto je vhodný pro jízdu s cyklovozíkem a pro menší děti.

Výchozím bodem výletu je město Mimoň, zaparkujeme na parkovišti nedaleko náměstí. Vyrazíme po červené turistické značce, zároveň naučné stezce Ralsko. Hned u náměstí přejedeme kamenný most přes řeku Ploučnici, projedeme sídlištěm (u kterého uvidíme menší dětské hřiště) a lipovou alejí mírně stoupáme k obci Vranov, kde objevíme další dětské hřiště. Napojíme se zde na cyklotrasu 241 a jedeme po vedlejší silnici s minimálním provozem. Po pravé straně stále máme na dohled vrchol Ralsko.

V Novinách pod Ralskem u restaurace s dětským hřištěm cyklotrasa 241 zabočuje doprava a po kilometru narazíme na odbočku k průrvě Ploučnice. Po 100 metrech už sledujeme zajímavou technickou památku, kde řeka Ploučnice protéká skrz skálu. Průrva sloužila jako náhon tehdejšího hamru, je dlouhá 150 metrů a výška tunelu činí 6 metrů.

Vrátíme se na silnici a pokračujeme do Stráže pod Ralskem. Tento úsek není moc záživný, ale to nejlepší nás teprve čeká. Ve Stráži navážeme na cyklotrasu 3007, která vede po nově zbudované asfaltové cyklostezce Ploučnici. Ma okraji města uvidíme vodní nádrž a a po 3 kilometrech jsme v krásném městečku Hamr na Jezeře, kde se dle ročního období a počasí můžeme vykoupat v Hamerském rybníku. Nachází se zde i písečná pláž s lanovým centrem, minigolfem a mnoha stánky s občerstvením.

Za Hamrem na Jezeře opět pokračujeme po cyklostezce Ploučnici k rozcestí „Pod Děvínem“. Tady odbočíme doleva na zelenou turistickou značku, po které se dostaneme k Chrastenskému vodopádu. Cesta je horší, hrbolatá v délce 1,5 km. Přímo k vodopádu na kole nedojedeme, kousek před ním kola ponecháme a dojdeme pěšky.

Vracíme se po stejné cestě zpět téměř do Hamru na Jezeře. Těsně před ním, na křižovatce s cyklotrasou 3046 odbočíme vlevo a po velmi pěkné cyklostezce směřujeme do Mimoně. Po cestě si prohlédneme Černý rybník s rašeliništěm a několik skalních útvarů. Projíždíme malebnou krajinou. V závěru cesty pár kilometrů před Mimoní můžeme po levé straně zpozorovat hrad Bezděz a po pravé zříceninu hradu Ralsko.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Podralsko

Oblast Podralska (území okolo zříceniny hradu Ralsko) je bohatá na hluboké lesy, pískovcové skály a mokřiny. Za minulého režimu se jednalo o vojenský prostor nepřístupný pro veřejnost, nyní je Podralsko rájem pro cyklisty a turisty.

 

Mimoň

Město Mimoň leží v okrese Česká Lípa v oblasti Podralska. Městem protéká jeden z přítoků Labe – řeka Ploučnice a Panenský potok.

Nejvýznamnějšími památkami města jsou katolický kostel sv. Petra a Pavla, barokní Kaple Božího hrobu a několik barokních soch sv. Jana Nepomuckého. Mezi další zajímavosti Mimoně patří Mariánský sloup na náměstí 1. Máje, kamenný most přes Ploučnici, Městské muzeum Mimoň a krásný zámecký park.

V okolí Mimoně najdeme mnoho turistických a cyklistických tras, oblast je také vyhlášeným houbařským rájem.

 

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře je oblíbeným střediskem s ideálními podmínkami pro rodinnou dovolenou spojenou s turistikou, cyklistikou nebo rybařením. Hamerské jezero obklopené krásnou přírodou láká ke koupání a dalším vodním sportům. Nachází se tu písečná pláž s borovicemi, mnoha stánky s občerstvením a sportovními atrakcemi.

 

Přírodní památka Černý rybník

Černý rybník o rozloze cca 4 ha byl vyhlášen roku 1996 přírodní památkou z důvodu uchování vodního a rašeliništního společenstva ohrožených druhů živočichů a rostlin. Prochází tudy Hamerský naučný okruh.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Dětské hřiště Mimoň

Dětské hřiště Vranov u Mimoně

Dětské a sportovní hřiště Noviny pod Ralskem

Lanové centrum, dětské hřiště a minigolf v Hamru na Jezeře

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy
Výlety s dětmi: Naučná stezka Peklo

Turistická oblast: Českolipsko, Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Zahrádky po naučné stezce Peklo do České Lípy, odtud vlakem do stanice Zahrádky, pěšky na rozcestí Karba a zpět do obce Zahrádky

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: zčásti (pouze úsek ze Zahrádek na rozcestí Nový Dvůr v Pekle)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla (nutné občas přenášet)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy:  9 km

Cyklovýlet oborou Židlov v bývalém vojenském prostoru Ralsko u Mimoně
Cyklovýlet oborou Židlov v bývalém vojenském prostoru Ralsko u Mimoně

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: oborou Židlov z Ralska - Kuřívod do Ralska - Hvězdova

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Juliina vyhlídka u Mimoně
Juliina vyhlídka u Mimoně

Turistická oblast: Českolipsko a Máchův kraj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Vranova u Mimoně na Juliinu vyhlídku

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 1 km