Cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí

Beskydy, Valašsko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 3. 2. 2015
Cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm přes Zubří do Valašského Meziříčí s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 34 km (tam i zpět po cyklostezce), 18 km (při cestě zpět vlakem)


Nabízíme tip na cyklovýlet, jehož trasa je součástí cyklostezky Bečva. Jedná se o úsek z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí podél toku Rožnovské Bečvy. Výhodou této části cyklostezky je to, že si pro zpáteční cestu z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm můžeme zajistit jízdu vlakem. Cyklostezka vede po asfaltových cestách po rovině až z mírného kopečka a je přímo předurčena rodinám s dětmi i in-line bruslařům.

Auto necháme na parkovišti u společenského domu v Rožnově pod Radhoštěm. Odtud najedeme na cyklistickou stezku v parku podél levého břehu Rožnovské Bečvy. Po 500 metrech park opouštíme, přejedeme silniční most a následujeme pravý břeh řeky až k obci Zubří. Tam se přes další most dostaneme zpět na levý břeh Rožnovské Bečvy.

Po asi 3,5 kilometrech od Zubří dorazíme k odpočívadlu u jezu. Na lavičkách se můžeme posilnit něčím ze svých zásob.

Cyklostezka nás dovede na okraj Valašského Meziříčí, dvakrát nám cestu překříží silnice, opět přejedeme most na druhou stranu řeky a po pravém břehu Rožnovské Bečvy směřujeme do centra města.

Ve Valašském Meziříčí stojí k vidění Náměstí, zámek Žerotínů a zámek Kinských s přilehlým parkem, ve kterém nás jistě upoutá nově zrekonstruovaný Jurkovičův altán. Prochází tudy naučná stezka Zámecký park. Malá stromová stezka nás seznamuje s deseti nejcennějšími dřevinami v okolí Jurkovičova altánu, což by mohlo být poučné pro děti.

Návštěvu parku u zámku Kinských si ponecháme jako poslední zastávku, nádraží je odtud pouhých 500 metrů jihozápadním směrem (za Kauflandem).  Vlak nás i s koly dopraví zpět do Rožnova pod Radhoštěm.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí vzniklo sloučením měst Meziříčí a Krásno v roce 1924. Meziříčí bylo založeno na levém břehu Rožnovské Bečvy a první písemné zmínky o osídlení pocházejí z roku 1297, městem bylo označováno od roku 1377. Přívlastek Valašské obdrželo v 18. století. Krásno bylo vystavěno na břehu pravém.  Obec Krásno získalo status městečka v roce 1491.

Valašské Meziříčí leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Představuje vstupní bránu do Moravskoslezských Beskyd i Vsetínských vrchů. Svým návštěvníků nabízí historické památky, ke kterým náleží zámek Žerotínů, zámek Kinských, několik kostelů a chráněná městská památková zóna v centru.

Zámek Žerotínů byl původním panstvím Perštejnů, kteří jej prodali v roce 1548 Žerotínům. Ti v 18. století budovu přestavěli v duchu barokním. Druhé nádvoří zámku tvoří barokní sýpka a bývalá vězeňská kaple.  V přízemí Sýpky je umístěno informační centrum. První a druhé patro slouží k prezentaci umění v Galerii Sýpka, nalézá se tu obchůdek s předměty českého designu – ZRNÍ. V kapli probíhají koncerty, výstavy i svatby.

V empírovém zámku Kinských se nalézá stálá expozice Muzea regionu Valašsko. K zámku přiléhá park o rozloze 6 ha, který byl založený na přelomu 18. a 19. století. Vede tudy naučná stezka Zámecký park, nacházejí se tu dětská hřiště a amfiteátr.

Z nejvýznamnějších kostelů vyzdvihneme Kostel Nejsvětější Trojice se stálou expozicí kamenných a dřevěných plastik, Kostel Nanebevzetí Panny Marie a evangelický kostel v parku Botanika. V kopci nad Valašským Meziříčím stojí historická hvězdárna z roku 1928. V Moravské gobelínové manufaktuře zabývající se tkalcovským řemeslem jsou v nabídce kurzy, kde si účastník může vyzkoušet realizaci vlastního koberce. V Muzeu valašských strašidel je připraveno nejen pro děti, jak už samotný název napovídá, setkání se strašidýlky z valašských bájí a pověstí od autora Aleše Drašnara.

 

Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva začíná dvěma samostatnými cyklostezkami od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy a dále sleduje jejich toky do Valašského Meziříčí. Tam se do sebe tyto říčky vlévají a tvoří řeku Bečvu. Odtud stezka pokračuje po proudu řeky Bečvy přes Teplice nad Bečvou, Hranice, Lipník nad Bečvou a Přerov až k soutoku s Moravou v Tovačově. Celková délka cyklostezky činí 160 kilometrů.

Vsetínská část cyklostezky Bečva vede z Velkých Karlovic přes Vsetín do Valašského Meziříčí. Trasa při toku Rožnovské Bečvy počínaje městem Horní Bečva prochází Rožnovem pod Radhoštěm a končí ve Valašském Meziříčí.

Trasy v údolích řek jsou bezpečné a mimo dopravní provoz, jen občas křižují silnici. Pro jejich asfaltový povrch a rovinatý charakter jsou vhodné pro rodinný cyklistický výlet nebo jízdu s cyklovozíkem. K návratu do výchozího bodu je možné na některých úsecích cyklostezky Bečva využít železničního spojení s přepravou kol. Od května do září každou sobotu, neděli a svátek jezdí z Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína valašský cyklobus, který zajišťuje též přepravu jízdních kol. V jednotlivých výletech tyto možnosti uvádíme. Cyklostezka Bečva poskytuje také pohodové procházky s kočárkem nebo projížďky na in-line bruslích.

Další tipy kam s dětmi v okolí

Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

Gibon park, Rožnov pod Radhoštěm

Dopravní hřiště ve Valašském Meziříčí

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Cyklostezkou Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm
Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou Bečva údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm, možnost návratu cyklobusem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 34 km (tam i zpět po cyklostezce), 17 km (při cestě zpět autobusem)

Cyklostezkou Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí
Cyklostezkou Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Vsetína přes Pržno, Mikulůvku, Bystřičku a Jarcovou do Valašského Meziříčí

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 42 km (tam a zpět), 22 km (při návratu vlakem)

Domácí zvířata ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Domácí zvířata ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

Lokalita: Rožnov pod Radhoštěm, střední Morava

 

Druh zábavy: domácí zvířata ve skanzenu

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.