Cyklostezkou Bečva z Velkých Karlovic do Vsetína

Beskydy, Valašsko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 2. 4. 2015
Cyklostezkou Bečva z Velkých Karlovic do Vsetína

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Velkých Karlovic přes Karolinku, Nový Hrozenkov, Halenkov, Huslenky, Hovězí, Janovou do Vsetína

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 58 km (tam a zpět), 29 km (při návratu vlakem)


Během tohoto výletu pojedeme po cyklostezce Bečva údolím horního toku Vsetínské Bečvy. Trasa je rovinatá, vhodná i pro rodiny s malými dětmi, cyklovozíky a in-line bruslaře. Souběžně s cyklostezkou vede železniční trať, při zpáteční cestě lze využít osobních vlaků.

Jako výchozí bod výletu zvolíme Velké Karlovice. Tato typická valašská obec nabízí spoustu zajímavostí a zábavy pro celou rodinu, které můžeme navštívit, až nebudeme s kolem. Jsou to například Kulíškova naučná stezka pro děti, koupání v termálních bazénech se slanou vodou vyhřívanou na 36° v hotelu Horal, prales Razula, zábavný areál Razulák, Karlovské muzeum nebo dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754. Velké Karlovice jsou také výchozím místem mnoha naučných stezek, z nichž některé jsou sjízdné i s kočárkem.

Vydáme se po cyklostezce procházející celou obcí Velké Karlovice podél silnice 487 směrem na Vsetín. Celá trasa až do Vsetína je označena cyklistickým značením jako cyklotrasa č. 50 (na mapě z neznámého důvodu jako č. 472). Za Velkými Karlovicemi se cyklostezka odklání od silnice k řece a provádí městem Karolinka.

Po opuštění Karolinky na okraji následující obce Nový Hrozenkov přejedeme hlavní silnici k umělému jezeru nazývanému „Balaton“, ve kterém se můžeme vykoupat a občerstvit se v bufetu. Za přírodním koupalištěm cyklostezka pokračuje. Dále projíždíme obcemi Halenkov, Huslenky, Hovězí a Janová. Cyklostezka se stále drží Vsetínské Bečvy (kterou na několika místech přejíždíme) a do obydlených částí obcí vstupuje pouze okrajově.

Z obce Janová do Vsetína jsou to poslední 4 kilometry. Ve Vsetíně dorazíme až k zámeckému parku. Samotný zámek je na kopci na pravém břehu řeky, na levém břehu se nalézá Panská zahrada, ve které najdeme dětské hřiště. Zámeckým parkem a Panskou zahradou prochází naučná stezka Příroda vsetínských parků.

Pokud se do Velkých Karlovic rozhodneme vrátit vlakem, dojedeme k nádraží vzdálenému 400 metrů jižně od Panské zahrady.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva začíná dvěma samostatnými cyklostezkami od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy a dále sleduje jejich toky do Valašského Meziříčí. Tam se do sebe tyto říčky vlévají a tvoří řeku Bečvu. Odtud stezka pokračuje po proudu řeky Bečvy přes Teplice nad Bečvou, Hranice, Lipník nad Bečvou a Přerov až k soutoku s Moravou v Tovačově. Celková délka cyklostezky činí 160 kilometrů.

Vsetínská část cyklostezky Bečva vede z Velkých Karlovic přes Vsetín do Valašského Meziříčí. Trasa při toku Rožnovské Bečvy počínaje městem Horní Bečva prochází Rožnovem pod Radhoštěm a končí ve Valašském Meziříčí.

Trasy v údolích řek jsou bezpečné a mimo dopravní provoz, jen občas křižují silnici. Pro jejich asfaltový povrch a rovinatý charakter jsou vhodné pro rodinný cyklistický výlet nebo jízdu s cyklovozíkem. K návratu do výchozího bodu je možné na některých úsecích cyklostezky Bečva využít železničního spojení s přepravou kol. Od května do září každou sobotu, neděli a svátek jezdí z Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína valašský cyklobus, který zajišťuje též přepravu jízdních kol. V jednotlivých výletech tyto možnosti uvádíme. Cyklostezka Bečva poskytuje také pohodové procházky s kočárkem nebo projížďky na in-line bruslích.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklostezkou Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí

Přírodní koupání v Novém Hrozenkově

Autem na vrchol Kohútka, první slovensko-české informační centrum

Dětský letní a lyžařský park Razulák Velké Karlovice

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí
Cyklostezkou Bečva ze Vsetína do Valašského Meziříčí

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Vsetína přes Pržno, Mikulůvku, Bystřičku a Jarcovou do Valašského Meziříčí

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 42 km (tam a zpět), 22 km (při návratu vlakem)

Kulíškova naučná stezka ve Velkých Karlovicích
Kulíškova naučná stezka Ve Velkých Karlovicích

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce ve Velkých Karlovicích (od Hotelu Pod Javorem)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 3,5 km

Naučná stezka přes hřeben Soláň
Naučná stezka přes hřeben Soláň 

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: naučnou stezkou v okolí sedla a vrcholu Soláň

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu (upravená trasa)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 5,5 km

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.